Experti: Proti novým variantom vírusu treba zdvojnásobiť či vylepšiť ochranu tváre

Objav prenosnejších variantov koronavírusu spôsobil, že niektorí odborníci odporúčajú na vylepšenie jednoduchých látkových rúšok, ktoré sa počas pandémie stali základným štítom.

Táto zmena môže byť jednoduchá ako nasadenie si druhého rúška cez to, ktoré už nosíte, alebo ešte lepšie, nasadenie látkového rúška na chirurgické rúško. Niektorí odborníci tvrdia, že je čas kúpiť si najkvalitnejšie respirátory.

Anthony Fauci, americký odborník na infekčné choroby, sa zmienil o dvojitom prekrývaní tváre a povedal, že dve vrstvy len dávajú zmysel, že by to pravdepodobne bolo efektívnejšie, píše Washington Post.

"Ľudia môžu získať najlepšiu a najjednoduchšiu ochranu nosením látkového rúška pevne na chirurgickom rúšku. Môžu si tiež vyrobiť trojvrstvové rúško rozrezaním vysoko účinného filtra, napríklad vákuového vrecka a umiestniť medzi dve rúška z pevne utkaných látok," uviedla Linsey Marrová, profesorka inžinierstva vo Virginii Tech, ktorá skúmala účinnosť rúšok.

Ktoré sú teda najlepšie? Tu je pohľad na to, ktoré rúška a respirátory obstoja v roku 2021, keď sa vedci dozvedia viac o víruse, ktorý mutuje čoraz viac:

Respirátor FFP2

„Zlatým štandardom sú respirátory FFP2 bez ohľadu na kmeň koronavírusu,“ uviedol Rajesh Mohan, kardiológ z New Jersey.

Taktiež sa zistilo, že je to najlepší respirátor v komplexnom prehľade ochranných prostriedkov vedcami z Duke University počas leta.

Chirurgické rúška

Tieto rúška na jedno použitie sú tiež podstatne pohodlnejšie ako respirátory FFP2. "Ďalšou najlepšou ochranou sú chirurgické rúška. Pri ich nosení dochádza  k asi 70-percentnému zníženiu infekcie," povedal Mohan.

Dve rúška

"Je zrejmé, že čím viac vrstiev vlákien je medzi ústami jednej osoby a druhej, tým menšie je riziko šírenia infekcie. Mohlo by to však znížiť benefit, pokiaľ ide o schopnosť dýchať. Podstatné je, že by mala byť dobre priliehavá, bez toho aby ste sa v nej cítili nepríjemne."