Očkovanie proti covidu nie je pre každého. Prehľad toho, čo je prekážkou

Konzultovať vakcináciu by mali napríklad dojčiace ženy, u nich zatiaľ totiž neboli vykonané klinické štúdie.
Vakcína od spoločnosti Pfizer a BioNTech nie je vhodná pre deti do šestnástich rokov.

V prípade Moderny to je dokonca až do osemnástich. Nie je to jediné obmedzenie v hromadnom očkovaní. Na pozore by mali byť napríklad tiež pacienti, ktorí prekonali špecifickú formu liečby, ale napríklad aj dojčiace ženy.

Podľa Českej vakcinologickej spoločnosti platí všeobecná zásada, že vakcína proti covidu-19 je kontraindikovaná u ľudí, ktorí prekonali alergickú alebo anafylaktickú reakciu po akejkoľvek predchádzajúcej dávke vakcíny či po akejkoľvek jej zložke.

"Kontraindikácií, teda situácií, kedy tieto vakcíny nemôžu byť v žiadnom prípade podané, nie je zas tak veľa. Jednoznačne by ich nemali dostať jedinci alergickí na niektorú zo zložiek vakcíny," konštatuje pred iDNES.cz imunológ a prednosta Pracovisko laboratórnych metód IKEM profesor Ilja Stříž.

V tehotenstve len výnimočne

Povolené nie je podľa neho podávanie týchto vakcín ani v detskom veku, pretože zatiaľ u tejto časti populácie neprebehli žiadne štúdie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.