Ochráni nás ruská vakcína? Toto si o Sputniku myslia odborníci
Po zverejnení výsledkov o vyše 90-percentnej účinnosti ruskej vakcíny Sputnik V proti koronavírusu a o snahe zaobstarať ju aj na Slovensku sa teraz pozrieme, čo sa o nej zatiaľ vie.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes na tlačovej konferencii informoval, že ministerstvo môže vydať povolenie aj pre vakcínu, ktorú ešte neschválila Európska lieková agentúra (EMA), akou je ruská vakcína Sputnik. Čo o nej doteraz vieme? Aká je jej účinnosť, bezpečnosť?
Podľa výsledkov publikovaných v recenzovanom časopise vakcína Sputnik V mala pri rozsiahlych klinických skúškach 92 percentnú účinnosť pri prevencii symptomatického priebehu ochorenia COVID-19.
Rusku vyčítali uponáhľanosť v očkovaní
Očkovaciemu úsiliu Ruska sa vyčítalo, že bolo príliš uponáhľané. Publikácia v britskom lekárskom časopise Lancet teraz predstavuje prvé rozsiahle a recenzované výsledky ukazujúce výkonnosť vakcíny Sputnik V, aj napriek skutočnosti, že vakcína je v Rusku už široko používaná a posiela sa aj do iných krajín.
Externí experti tvrdia, že údaje presvedčivo ukazujú, že vakcína funguje. Pretože sa však klinická skúška uskutočňovala v Rusku na jeseň, pred rozšírením nových variantov vírusu, vynárajú sa otázky, ako bude vakcína chránená pred vznikajúcimi hrozbami.
„Výsledky sú vynikajúce,“ uviedla pre Washington Post Hildegund C. J. Ertlová, vedecká pracovníčka pôsobiaca v oblasti vakcín vo Wistarovom inštitúte.
„Dobrý bezpečnostný profil, viac ako 90-percentná účinnosť vo všetkých vekových skupinách, 100-percentná účinnosť proti ťažkým chorobám alebo úmrtiam, je možné ju skladovať v chladničke a s nízkymi nákladmi. Čo viac by sme chceli?“ dodala.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.
Nedozvedeli ste sa všetko?
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.