Vedci: Veľká nádej v liečbe covidu zlyháva proti variantom

Experimentálny liek od americkej spoločnosti Regeneron, ktorý mal pomôcť aj samotnému vtedajšiemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi s prekonaním COVID-19, nezaberá na nové varianty vírusu, ako sú tie, ktoré sa prvýkrát objavili v Južnej Afrike a Brazílii.

Liečivá založené na monoklonálnych protilátkach, ktoré sa podávajú formou infúzie, však stále pôsobia proti pôvodnému vírusu a používajú sa v Európe a USA.

Zásadné zamedzenie úmrtnosti

Od liečby monoklonálnymi protilátkami sa očakávalo veľa. Ale na zdesenie tých, ktorí pracujú na liečebnej terapii proti COVID-19, všetci traja poprední uchádzači – firmy Regeneron, Eli Lilly a GlaxoSmithKline – zlyhávajú proti jednému alebo viacerým variantom.

Napríklad spomínaný liek od Regeneronu sa skúša na pacientoch v britských nemocniciach. Nemecko z neho ako prvá krajina Európskej únie pred pár dňami zakúpila 200-tisíc dávok za 400 miliónov eur.

„Protilátky majú ako liečba obrovské výhody,“ uviedol pre britský The Guardian Nick Cammack, ktorý sa venuje terapeutikám proti COVID-19 v britskej nadácii Wellcome zameranej na výskum zdravia.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.