Máme zázračný liek na covid, ktorý môže zmeniť osud ľudstva, tvrdí Izrael

Látku vyvinutú v nemocnici v Tel Avive profesorom Nadirom Arberom bude testovať tiež Grécko. Liek úspešne prešiel prvou skúšobnou fázou a podľa výsledkov pomohol u pacientov s COVID-19 zrýchliť zotavenie, uvádza Telavivská nemocnica Ichilov.

Látka EXO-CD24 bola podľa profesora Arbera podaná 30 pacientom, ktorých stav bol mierny alebo horší. Všetci sa uzdravili, 29 z nich dokonca v priebehu troch až piatich dní, napísal denník The Times of Israel.

Prípravok, ktorý je nutné inhalovať, bojuje proti potenciálne smrteľnej nadmernej imunitnej reakcii na infekciu koronavírusom, uvádza iDNES.cz.

Podľa Arbera je látku potrebné inhalovať raz denne počas piatich dní. EXO-CD24 podľa neho funguje bez vedľajších účinkov.

Arber v utorok oznámil, že prvá fáza skúšobného testovania je ukončená. Ministerstvo zdravotníctva preto požiadal o začatie druhej fázy, ktorá by mala poskytnúť spoľahlivejšie údaje o účinnosti lieku.

Výsledky si zatiaľ pochvaľoval tiež riaditeľ nemocnice. "Výsledky prvej fázy sú vynikajúce a dávajú nám všetku dôveru v metódu, ktorú pán Arber skúma vo svojom laboratóriu po mnoho rokov," uviedol riaditeľ nemocnice Ichilov Gabriel Barbaso a poukázal tak na dlhoročné skúsenosti lekára.

Pokročilé testovanie podporil aj predseda izraelskej vlády Benjamin Netanjahu, podľa ktorého by mohol "zázračný" liek poskytnúť nádej chudobným krajinám, ktoré zatiaľ nemajú prístup k iným vakcínam.

Po pondelňajšej schôdzke s Arber povedal, že má liek celosvetový význam. "Prajem vám úspech. Ak niečo potrebujete, my vám pomôžeme. Táto maličkosť by mohla zmeniť osud ľudstva," povedal podľa The Times of Israel Netanjahu.

Netanjahu už rokoval s gréckym premiérom Kyriakom Mitsotakisom, ktorý v rámci bilaterálnej spolupráce ponúkol testovanie lieku tiež v poprednej gréckej nemocnici.

"Predseda vlády Mitsotakis sa dobrovoľne prihlásil k účasti Grécka, ich poprednej nemocnice, na klinických štúdiách."