Juhoafrický variant koronavírusu "unikol" ďalšej vakcíne. Ale nemusí to vadiť

Varianty koronavírusu SARS-CoV-2 sú v tejto chvíli asi najväčšou neznámou v ďalších odhadoch vývoja pandémie.

Množstvo dôležitých vecí o nich nevieme, napríklad o koľko rýchlejšie (a tiež prečo) sa skutočne šíria, či niektoré spôsobujú vážnejší priebeh a prípadne ktoré. Dôvod je praktický - takéto údaje sa priamo merajú ťažko, píše Technet.cz.

Pomerne dobre však možno zmerať, ako variant reaguje na niektoré "zbrane", ktoré proti nemu ľudský imunitný systém a medicína vytvorili.

Výsledky nie sú vždy povzbudivé. A to sa týka aj výsledkov, ktoré prichádzajú z Juhoafrickej republiky, kde prevládla línia koronavírusu známa ako B.1.531, ktorá sa na Slovensku ešte oficiálne nepotvrdila.

V laboratóriu dokáže do značnej miery uniknúť pôsobeniu protilátok, ktoré si utvorili ľudia po nákaze pôvodnom vírusom. Už sa tiež ukázalo, že znižuje mieru ochrany, ktorú poskytuje pripravovaná vakcína spoločnosti Novavax.

A tento týždeň prišli z Juhoafrickej republiky (JAR) ďalšie správy, ktoré ukazujú, že nový variant má naozaj vplyv na účinnosť vakcín. Ale znova to nemusí byť taká zlá správa, ako by sa mohlo na pohľad zdať.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.