Vakcína proti chorobe COVID-19 možno znižuje riziko prenosu koronavírusu, tvrdí štúdia

Výsledky nedávno zverejnenej a zatiaľ nerecenzovanej štúdie izraelských vedcov naznačujú, že vakcína proti chorobe COVID-19 znižuje riziko prenosu koronavírusu SARS-CoV-2. V piatok o tom informovala agentúra DPA.

Je síce vedecky dokázané, že zaočkovaná osoba je chránená proti COVID-19 - pľúcnej chorobe, ktorú koronavírus spôsobuje -, doposiaľ však nie je jasné, či chráni aj proti samotnému vírusu a jeho prenosu na iné osoby, pripomína DPA.

​Vedci z technologického inštitútu v izraelskom meste Haifa skúmali 5 800 osôb nakazených koronavírusom, pričom polovica z nich bola zaočkovaná vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Výskumníci zistili, že zaočkovaní pacienti mali 12 až 28 dní po očkovaní v tele štyrikrát menej vírusových častíc, ako tí nezaočkovaní.

"Vakcína (Pfizer/BioNTech) neposkytuje len ochranu zaočkovanej osobe v súvislosti s chorobou COVID-19. Dá sa predpokladať, že po zaočkovaní dostatočnej časti obyvateľstva existuje v istej miere aj niečo ako kolektívna imunita," uviedol odborník z mníchovskej nemocnice Clemens Wendtner.

Vzápätí dodal, že nie je jasné, či sú vírusové častice nájdené v zaočkovaných osobách schopné niekoho nakaziť, alebo či ide o neškodné pozostatky vírusu. V tejto veci je potrebný ďalší výskum, ukončil Wendtner.

Koronavírus a Covid - 19