Slováci vyvíjajú vakcínu: Je unikátna, pracujeme aj na lieku proti covidu

  • S predstaviteľmi firmy Axon Neuroscience, jej riaditeľom Michalom Fresserom a Jurajom Šalapom z tímu projektu vakcíny COVIDAX sme sa rozprávali aj o tom
  • čím sa ich vakcína proti koronavírusu líši od tých ostatných

  • kedy by sa mohla dostať medzi ľudí

  • ako to vyzerá s vývojom lieku proti COVID-19

  • komu by mohol pomôcť

  • čo hovoria na ruskú vakcínu Sputnik

  • či koronavírus niekedy zmizne

Kedy ste s vývojom vakcíny COVIDAX začali?

Fresser: Prvá idea vznikla začiatkom marca minulého roka v situácii, keď sme postupne vstupovali do prvého lockdownu.

V tom momente, pri prvej analýze dát zo zahraničia, kde už koronavírus plne prepukol, sme si uvedomili, že najrizikovejšia skupina pacientov sú tí najstarší.

A práve špecifické a veľmi smutné bolo pozerať sa na príbeh Talianska, kde sme videli, že ľudia nad 70 rokov mali vážnejšie problémy a vekom sa stupňovali.

To bol signál pre náš tím, že sme sa viac ako 20 rokov venovali vývoju vakcíny proti Alzheimerovej chorobe, ktorá postihuje populáciu práve nad 50 rokov.

V našich klinických skúškach sme mali pacientov, ktorých priemerný vek bol viac ako 70 rokov a práve pri dizajne vakcíny proti Alzheimerovej chorobe sme sa venovali špecifickej technológii vakcíny, aby bola schopná nabudiť dostatočným množstvom imunitný systém aj u takto starých ľudí, ktorí trpia sprievodnými ochoreniami.

To je vo všeobecnosti veľká výzva a výrobcovia vakcín proti chrípke to veľmi dobre poznajú, že ich účinnosť u osôb takého vysokého veku rapídne klesá.

Na základe týchto skúseností sme si povedali, prečo nevyužiť technologický koncept, ktorý funguje, máme ho overený u takmer 300 pacientov, ktorí prešli klinickým skúšaním.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.