Prekonala aj Pfizer. Vakcína AstraZeneca znižuje mieru hospitalizácie o 94 percent

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca získala neprávom horšiu reputáciu, ako ďalšie dve očkovacie látky aplikované na Slovensku.

Učinná aj proti britskému variantu

Nová štúdia Edinburskej univerzity a Škótskeho úradu verejného zdravotníctva ukazuje, že počet ľudí, ktorí potrebovali štyri týždne po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny od AstraZenecy hospitalizáciu, klesol o 94 percent.

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca tak prekonala aj vakcínu od spoločnosti Pfizer, pri ktorej bol po prvej dávke pokles hospitalizácii o 85 percent.

Aj prvé štúdie z obrovskej očkovacej kampane Veľkej Británie poskytujú presvedčivé dôkazy o tom, že vakcíny firiem Pfizer a AstraZeneca fungujú podľa očakávaní, čo zatiaľ ponúka najjasnejšie príznaky toho, že znižujú mieru hospitalizácií na ochorenie COVID-19 a môžu znižovať prenos vírusu.

Zistilo sa, že už jedna dávka týchto vakcín môže zabrániť väčšine hospitalizácií súvisiacich s koronavírusom.

Vedci však tvrdia, že je ešte príliš skoro na presný odhad účinku. Štúdie navyše ukázali, že obe vakcíny sú účinné proti infekčnejšiemu britskému variantu vírusu, ktorý je aj na Slovensku.

Jej vedľajších účinkov sa netreba obávať

Pravdou však je, že vakcína AstraZeneca môže vyvolať u očkovaných výraznejšiu reakciu imunitného organizmu. Z medicínskeho hľadiska je to znakom, že organizmus na vakcínu zareagoval a spustil reakciu imunitného systému. Viacej hlásení o vedľajších účinkoch eviduje aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Kým pri vakcíne Moderna bolo len 17 hlásení pri aplikácii 20 947 dávok, tak pri AstreZeneca to bolo 536 hlásení pri aplikácii 33 446. U vakcíny Pfizer bolo 965 hlásení z 365 182 aplikovaných vakcín.

Najčastejšími hlásenými vedľajšími účinkami je zvýšená teplota, bolesť hlavy, pocit choroby alebo bolesť v mieste vpichu, ktoré po 1-2 dňoch pominú. Tieto vedľajšie účinky sú znakom toho, že vakcína funguje a netreba sa ich obávať.

Na zníženie teploty či na zmiernenie bolesti sa odporúča užiť niektorý z voľnopredajných liekov (napr. s obsahom ibuprofénu, paracetamolu, kyseliny acetylsalicylovej).

Po očkovaní sa odporúča oddychový režim, vyhýbanie sa fyzickej aktivite a dostatočný príjem tekutín bez obsahu alkoholu.

Prípadná alergická reakcia sa zvyčajne dostaví krátko po podaní vakcíny, preto je potrebné zotrvať po každom očkovaní približne 15 minút v zdravotníckom zariadení.

Je to znak, že organizmus na vakcínu reaguje

Úlohou vakcín je vyvolať imunitnú odpoveď a pripraviť ľudský organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2.

Sprievodným prejavom reakcie imunitného systému môžu byť vedľajšie účinky, z ktorých väčšina je očakávaná a prirodzená, pretože vyplýva z požadovanej odpovede organizmu na podanie cudzorodých látok.

Z medicínskeho hľadiska sú pre nás znakom, že organizmus na vakcínu zareagoval a spustil reakciu imunitného systému. Každý liek či vakcína má aj svoje vedľajšie (nežiaduce) účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého.

Vakcíny proti COVID-19 majú porovnateľné vedľajšie účinky ako iné registrované vakcíny. Hlásené podozrenia na vedľajšie účinky na Slovensku i v EÚ sú v súlade s informáciami uvedenými v príbalovom letáku a nijako nespochybňujú bezpečnosť vakcíny.

Očkovanie pedagógov na Slovensku pokračuje. Veková kategória do 55 rokov sa očkuje vakcínou AstraZeneca. Učitelia, učiteľky a ďalší pedagogickí zamestnanci sa môžu registrovať na očkovanie prostredníctvom formulára, ktorý nájdu na tejto stránke rezortu školstva.

TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.