Odborník: Nosiť jednorazový respirátor či rúško opakovane je chyba. Riaďte sa návodom výrobcu

Rúška podľa odborníkov nemusia zaberať na britskú mutáciu koronavírusu, ktorá na Slovensku teraz dominuje. V súvislosti s tým sa od pondelka u nás zavádza povinné nosenie respirátorov typu FFP2 v obchodoch a MHD a od 15. marca vo všetkých interiéroch. Mali by sme teda od rúšok upustiť aj vonku a prejsť výhradne na respirátory?

Ja sa rád držím faktov a tiež zdravého rozumu. Hlavný problém, ktorý vidíme všetci denne okolo seba, sa nevolá súboj rúško verzus respirátor. Problémom je to, či sa používa výrobok striktne v súlade s návodom.

Keď si dá niekto respirátor na zarastenú nakrémovanú tvár, upínacie gumky si dá len tak pro forma čo najvoľnejšie, aby ho neťahal a nemal náhodou otlačenú tvár od vnútornej tesniacej gumy a klipu na nos, tak má možno dobrý pocit, že sa chráni efektívnejšie ako s rúškom, ale samozrejme to tak nie je. Keď niekto iný má riadne nasadené kvalitné a preverené rúško, chráni sa efektívnejšie.

Vyrovnajú sa nejaké typy rúšok respirátorom?

Myslím si, že v praktických podmienkach každodenného života by si každý z nás mal vyriešiť najskôr zásadnejšie otázky. A síce, mám rúško alebo respirátor vyrobený v EÚ a certifikovaný v EÚ? A podľa ktorej normy je certifikovaný?

Podľa normy pre respirátory, normy pre medicínske tvárové masky alebo rúška určené pre nosenie na verejnosti?

To či má takto certifikovaný výrobok filtračnú účinnosť za ideálnych testovacích podmienok o pár percent vyššiu alebo nižšiu vôbec nič neznamená v reálnom živote. Keďže každý z nás má individuálny tvar tváre a tiež rôzne denné aktivity, či intenzitu stretávania sa z inými osobami.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.