Ako si vedú lieky proti covidu? Prinášame zistenia štúdií

Lieky používané proti covidu, ktoré sú podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej momentálne dostupné na Slovensku, obsahujú účinné látky ivermektín, inozín pranobex, kolchicín, dexametazón a favipiravir. Čo na ne hovoria štúdie a odborníci?

Zázračný liek zatiaľ nemáme

Prvý zmienený ivermektín, ktorý sa vo všeobecnosti používa ako veterinárny liek proti parazitom, práve teraz v súvislosti s covidom zažíva veľký boom. Niektorí o ňom hovoria ako o zázračnom lieku, iní o ňom pochybujú.

„Všeobecne pri covide sa odporúča liečivá kombinovať, keďže naň zatiaľ nemáme jeden špecifický ,zázračný‘ liek. Takže je to na uvážení lekára, aby ich skombinoval tak, aby to bolo pre pacienta to najlepšie. Okrem protivírusových liekov, ako je napríklad ivermektín, máme aj také, ktoré upravujú imunitnú odpoveď pacienta, čiže skôr mieria na imunitný systém, aby nebol prisilný a pacientovi neublížil. Do tejto skupiny patrí izoprinozín či kortikosteroidy, ako napríklad dexametazón,“ uviedol na pravú mieru molekulárny imunológ Vladimír Leksa zo Slovenskej akadémie vied.

Vedeckých dôkazov o účinnosti ivermektínu proti covidu je zatiaľ málo. Niektoré štúdie naznačili, že môže zabrániť replikácii rôznych vírusov v bunkách. Minulý rok vedci v Austrálii zase zistili, že jeho vysoké dávky potláčajú v bunkových kultúrach koronavírus.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.