Odborníci: Očkovanie detí je cesta k porážke pandémie, bez neho nedosiahneme kolektívnu imunitu

Mali by sa proti COVID-19 očkovať okrem dospelých aj deti? Bude to cesta z pandémie? „Jednoznačne áno. Deti neboli z očkovania vylúčené preto, že by nemali byť očkované. Keď sa vyvíjali vakcíny proti ochoreniu COVID-19, museli prejsť klinickými skúškami. Tým, že ide o ochorenie, ktoré je najnebezpečnejšie pre dospelých a hlavne staršie vekové kategórie, boli zamerané práve na nich,“  uviedla pre HN Science hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.

Podľa nej vo väčšine prípadov klinického skúšaniaak máme vakcínu, ktorá by mala byť použiteľná u dospelých a následne aj u detí, klinické skúšky prebiehajú najprv u dospelých a postupne sa posúva veková kategória do nižších vekových kategórií. „V momente, ako sa dokáže bezpečnosť a účinnosť aj u detí a budú schválené na použitie, určite budeme očkovať aj ich,“ dodala Prokopová.

O kolektívnej imunite je zhoda

Podľa pediatričky je to dôležité jednak preto, aby sa zamedzilo ťažkým priebehom ochorenia aj u detí, ale i preto, aby sa znížilo šírenie vírusu v populácii. Jeho britský variant, ktorý na Slovensku výrazne prevláda, totiž podľa doterajších zistení častejšie prenášajú práve mladšie ročníky.

Ich očkovanie bude určite nutné aj podľa šéfa Českej vakcinologickej spoločnosti Romana Chlíbka, ktorý pre Lidovky.cz povedal, že len čo bude preočkovaná dospelá populácia, COVID-19 sa bude snažiť viac uchytiť v detskej populácii.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.