Reuters
StoryEditor

Prevratná vakcína proti covidu: Dáte si ju v pohodlí domova ako tabletku

22.03.2021, 15:57
Autor:
ČTKČTK
Spoločnosť Oravax Medical pripravuje vakcínu, ktorá má menej vedľajších účinkov a mala by byť odolnejšia voči mutáciám.

Izraelsko-americká farmaceutická firma Oravax Medical pripravuje počiatočnú fázu klinických testov lieku, ktorý sa môže stať prvou vakcínou proti covidu-19 podávanou ústami.

Ľudia by sa tak mohli "očkovať" proti covidu-19 sami doma.

Oravax Medical vznikla spojením izraelskej spoločnosti Oramed Pharmaceuticals a americkej Premas Biotech.

​Jej vyvíjaná orálna vakcína je založená na technológii liekov podávaných ústami Oramedu a očkovacej technológie firmy Premas. Firma Oramed je napríklad v tretej fáze testovania inzulínových kapsúl pre pacientov s cukrovkou I. a II. typu.

Odstráni viaceré prekážky

"Orálna vakcína proti covidu-19 môže odstrániť prekážky stojace v ceste rýchlej a všeobecnej distribúcii vakcín a umožniť ľuďom vziať si ju sami v domácom prostredí. Význam takýchto vakcín sa umocní v prípade, že bude odporučené opakovať očkovanie proti covidu-19 každoročne, ako je to v prípade chrípky," povedal šéf Oravaxu Nadav Kidron, ktorého citoval denník The Jerusalem Post.

Zatiaľ skončili počiatočné testy na zvieratách. Pri nich sa zistilo, že nová vakcína posilňuje vývoj imunoglobulínových protilátok a imunoglobulínu A potrebného pre vytvorenie dlhodobej imunity.

​Kidron povedal, že vakcína firmy Oravax sa zameriava na tri štrukturálne proteíny nového koronavírusu, nie na jeden, ako je tomu pri vakcínach firiem Pfizer / BioNTech a Moderna. "Takéto vakcíny by mali byť odolnejšie voči variantom covidu-19," povedal Kidron.

Navyše je podľa neho výroba lacnejšia než ako pri doteraz vyrábaných vakcínach.

Menej vedľajších účinkov

Výhodou je aj to, že orálny prípravok má menej vedľajších účinkov, môže byť prepravovaný v mierne schladenom prostredí a skladovaný pri izbovej teplote, čo uľahčí jeho distribúciu. Aplikáciu nebudú musieť zabezpečovať zdravotníci.

​Klinické testy chce Oravax začať v druhom štvrťroku tohto roka. Kidron povedal, že spoločnosť požiadala o povolenie začať testovať v niekoľkých krajinách vrátane USA, Izraela, Mexika a Európy.

Testy plánuje rozšíriť aj do Afriky, kde by orálne vakcíny mohli mať zásadný význam. Výsledky testov na ľuďoch by mali byť známe do troch mesiacov.

menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
27. apríl 2024 00:07