Zaberú vakcíny na postcovidový syndróm? Zdá sa, že neškodia, ukazujú prvé údaje

Časť pacientov, ktorí prekonali COVID-19, má dlhodobé problémy. V túto chvíľu sa nevie presne, ako si veľká časť infikovaných "postcovidovým syndrómom" prejde či z čoho ich ťažkosti pramenia.

Zdá sa však, že problémy vo väčšej miere postihujú ženy a rozhodne vieme, že niektorým ľuďom ťažkosti vážne komplikujú návrat do normálneho života.

Lekári pomáhajú, ako môžu, experimentujú s lepšími spôsobmi liečby či rekonvalescencie. Jedným sľubným smerom výskumu by u časti pacientov s týmito problémami snáď mohlo byť očkovanie vakcínami proti SARS-CoV-2.

Neškodí, trochu pomáha?

Vopred musíme upozorniť, že informácie sú veľmi kusé a neúplné. Jednou je malá britská štúdia z nemocnice v Bristole, ktorá mala za účel skúmať bezpečnosť vakcíny u tých, ktorí trpia postcovidovým syndrómom. (Je dostupná ako preprint na serveri medrXiv.org.)

Išlo o malú skúšku s 66 účastníkmi (44 očkovaných, 22 neočkovaných pre kontrolu). Vo všetkých prípadoch išlo o ľudí, ktorí boli niekoľko mesiacov predtým hospitalizovaní s COVID-19 a od tej doby u nich pretrvávali príznaky.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.