Britskí vedci: Dexametazón je účinný aj u pacientov s covidom, znižuje úmrtnosť

Dexametazón - glukokortikoid používaný na liečbu závažných alergií, kožných ochorení, nevoľnosti, opuchov či autoimunitných ochorení - nasadzujú pri liečbe pacientov s koronavírusom v nemocniciach od vlaňajšieho júna.

Závery vyplynuli z testovania lieku pod vedením vedcov z Oxfordskej univerzity v Británii. Počas svojho výskumu nazvaného Recovery (Uzdravenie) zistili, že dexametazón znižuje úmrtnosť u hospitalizovaných pacientov s covidom, ktorí potrebujú kyslík a umelú pľúcnu ventiláciu, o 18 percent a 36 percent.

Podľa inej štúdie, vedenej lekárskym ústavom Nuffield pri Oxfordskej univerzite, týmto liekom zatiaľ liečili približne 22-tisíc pacientov v Británii a 958-tisíc ľudí po celom svete.

"Vďaka výnimočnej práci našich výskumníkov, pracovníkov NHS a pacientov mohlo byť zachránených až okolo milión ľudských životov po celom svete," uviedol výkonný riaditeľ NHS Simon Stevens.

"Výskum, ktorý zvyčajne trvá roky, priniesol odpovede za rekordný čas - aj výsledky, ktoré majú ohlas po celej zemeguli. Presne tak ako sa koronavírus šíri cez hranice, musia sa šíriť aj metódy liečby a očkovania, ktoré sú spoločnou stratégiou ľudstva, ako sa dostať von z tejto pandémie," dodal Stevens.