Je vakcína AstraZeneca bezpečná pre ľudí, ktorí mali krvné zrazeniny? Tu sú odpovede

Vakcína, ktorú vyvinula farmaceutická firma AstraZeneca a Oxfordská univerzita sa v poslednom období spája s obavami, že u niektorých ľudí po jej podaní vznikli krvné zrazeniny.

Niektoré európske krajiny po prvých prípadoch dočasne pozastavili používanie vakcíny, Slovensko medzi ne nepatrilo.

Čo sa zistilo o vzniku krvných zrazenín u ľudí očkovaných Astrazenecou? A boli spojené aj s inými vakcínami? Pozrite sa, čo hovoria odborníci.

Aké sú nové zistenia o bezpečnosti vakcíny?

Predstaviteľ Európskej liekovej agentúry (EMA) Marco Cavaleri uviedol, že súvislosť medzi vakcínou AstraZeneca a zrazeninami existuje. Uviedla to dnes agentúra AFP.

Podľa neho však nie je jasné, čo takúto reakciu spôsobuje. Tieto informácie podľa neho potvrdí EMA v najbližších hodinách.

Po tom, čo niekoľko krajín pozastavilo používanie očkovacej látky od spoločnosti AstraZeneca, EMA vyhlásila, že výhody vakcíny prevažujú nad rizikami a mala by sa naďalej používať.

Dodala však, že nemôže definitívne vylúčiť súvislosť medzi vakcínou a špecifickými, zriedkavými typmi krvných zrazenín spojených s trombocytopéniou alebo nízkou hladinou krvných doštičiek. Tento týždeň poskytne aktualizované hodnotenie.

Ktoré štáty najnovšie hlásia vznik zrazenín?

Britský Regulačný ú

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.