AstraZeneca zverejnila zastarané údaje o vakcíne, tvrdia americkí odborníci

Americký Národný ústav pre alergie a infekčné choroby uviedol, že informáciu o otázkach týkajúcich sa údajov mu poskytol Výbor pre monitorovanie údajov a bezpečnosti (DSMB) tvorený nezávislými lekárskymi odborníkmi, ktorí kontrolujú údaje získané z klinických štúdií.

„Bol som trochu ohromený," povedal Anthony Fauci, predseda DSMB. Výbor vyjadril znepokojenie nad tým, že AstraZeneca možno zahrnula zastarané a potenciálne zavádzajúce informácie, ktoré mohli viesť k neúplnému prehľadu údajov o účinnosti. Takéto rozhodnutia podľa neho narúšajú dôveru verejnosti vo vedecký proces. 

„Žiadame spoločnosť AstraZeneca, aby v spolupráci s DSMB preskúmala údaje o účinnosti a čo najrýchlejšie zabezpečila zverejnenie najpresnejších a aktuálnych údajov o účinnosti,“ uviedol NIAID.

Fauci: Je to nevynútená chyba firmy

Na otázku v rozhovore pre server STAT, prečo NIAID vydala takéto neobvyklé vyhlásenie, Fauci odpovedal: „Cítili sme, že nemôžeme mlčať. Pretože ak by sme mlčali, mohli by sme byť pochopiteľne obvinení z toho, že niečo zakrývame. A určite sme nechceli byť v tejto pozícii. Podľa môjho názoru je to nevynútená chyba spoločnosti.“

Výsledky, ktoré v pondelok AstraZeneca zverejnila, vyplynuli z priebežnej analýzy na 32-tisíc dobrovoľníkoch do 17. februára.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 62% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.