Vakcíny nespôsobujú zrazeniny, ale u mladších žien je všeobecne vyššie riziko ich vzniku

Po predbežnom preskúmaní údajov o vakcíne AstraZeneca Európska lieková agentúra (EMA) minulý štvrtok dospela k záveru, že injekcia nebol spojená so zvýšeným rizikom vzniku krvných zrazenín.

Počet zrazenín hlásených po očkovaní bol v skutočnosti nižší ako sa očakávalo u bežnej populácie, uviedla EMA.

Ale u jednej podskupiny očkovanej populácie sa vyskytlo viac krvných zrazenín ako zvyčajne. Išlo o ženy mladšie ako 55 rokov.

U mladých žien je vyššie riziko vzniku určitých druhov krvných zrazenín bez ohľadu na očkovanie, uviedla pre Business Insider Mary Cushmanová, profesorka medicíny z Univerzity vo Vermonte. 

Sabine Strausová, vedúca bezpečnostného výboru EMA, uviedla, že zvýšené riziko zrážania krvi v dôsledku antikoncepčných piluliek je vždy zreteľná možnosť, a EMA to môže v blízkej budúcnosti ďalej preskúmať.

Antikoncepcia a tehotenstvo zvyšujú riziko 

Mladé ženy majú relatívne vysoké riziko vzniku krvných zrazenín, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou užívajú antikoncepčné tabletky alebo otehotnejú, čo zvyšuje pravdepodobnosť vzniku zrazeniny, uviedla Cushmanová.

V skutočnosti je riziko vzniku krvnej zrazeniny ako vedľajší účinok tabletky oveľa vyššie ako pravdepodobnosť zrážania v dôsledku očkovania. 

Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv odhaduje, že u 3 až 9 z 10-tisíc žien, ktoré užívajú určité antikoncepčné tabletky, sa každý rok objaví krvná zrazenina v porovnaní s 1 až 5 ženami z 10-tisíc, ktoré nemajú rizikové faktory pre vznik krvných zrazenín.

Estrogén, pohlavný hormón, ktorý je vo väčšine orálnych antikoncepcií a zvyšuje sa počas tehotenstva, je jedným z dôvodov tohto zvýšeného rizika, informoval Business Insider ešte skôr v minuloročnom článku. Zistilo sa tiež, že hormón ovplyvňuje, ako imunitné bunky reagujú na vakcíny proti chrípke.

Existujú aj ďalšie faktory vrátane covidu

Obezita a genetické faktory podľa Cushmanovej tiež môžu u niekoho zvýšiť riziko vzniku krvnej zrazeniny. Fyzické aktivity a ďalšie možnosti zdravého životného štýlu môžu pomôcť pri znížení tohto rizika.

„Vždy je skutočne dôležité zostať aktívni, vyhýbať sa sedavému spôsobu života, udržiavať zdravú váhu a mať zdravú stravu. A ak užívate orálnu antikoncepciu alebo máte obezitu, možno trochu zvýšte svoje povedomie, ale nevyhýbajte sa očkovaniu,“ radí Cushmanová.