Covid ohrozuje antibiotiká. Preventívna liečba môže poškodiť zdravie populácie

Už roky je globálnym problémom antibiotická rezistencia, kedy sa odolnosť baktérií voči liečbe znižuje. A  pandémia koronavírusu ju môže ďalej zhoršovať, píše český iDNES.cz.

Niekoľko dní trpela sedemdesiatročná Marta príznakmi virózy. Sužovali ju únava, teplota a bolesti kĺbov. Po telefonickej konzultácii dostala od lekárky s podozrením na covid preventívne antibiotiká na zápal pľúc.

Chorým s miernym covidom sa neodporúčajú

"Antibiotiká sa majú predpisovať a používať opatrne a len v situáciách, kedy je to medicínsky odôvodnené," varuje aj vedúci českej kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie Srđan Matić.

Dôvod, prečo teraz lekári antibiotiká masívne nasadzujú, je podozrenie na bakteriálnu koinfekciu. To je stav, kedy sa okrem vírusovej infekcie (a nemusí to byť len covid) rozvinie aj bakteriálna infekcia. A antibiotiká na baktérie zaberajú. Buď ich zabijú, alebo zastavia ich množenie.

Dáta zozbierané WHO v deviatich európskych krajinách potom naznačujú, že bakteriálna koinfekcia sa vyvinie asi u 15 percent ťažko postihnutých pacientov s covidom, ale antibiotiká podľa WHO dostáva 75 percent pacientov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.