Naša vakcína je stopercentne účinná u detí od 12 do 15 rokov, tvrdí Pfizer

V placebom kontrolovanej klinickej skúške s 2 260 adolescentmi u žiadneho z účastníkov, ktorí dostali skutočnú vakcínu, následne nevznikol covid, uviedli farmaceutické firmy Pfizer a BioNTech. Osemnásť dospievajúcich, ktorí dostali placebo, potom chytilo koronavírus, uvádza portál ABC News.

Podobné vedľajšie účinky ako u mladých dospelých

Spoločnosti uviedli, že vakcína proti covidu bola dobre tolerovaná touto vekovou skupinou, pričom účastníci zaznamenali podobný rozsah vedľajších účinkov, aké sa vyskytujú u starších dospievajúcich a mladých dospelých.

Podľa odborníkov bude mať zabezpečenie bezpečných a účinných vakcín pre deti zásadný význam pre ukončenie pandémie. Aj keď je menej pravdepodobné, že deti na covid zomrú, je stále možné, že ochorejú a šíria vírus.

Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla uviedol, že ho údaje z klinických skúšok povzbudili. V najbližších týždňoch ich plánujú predložiť americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), aby aktualizoval povolenie na núdzové použitie vakcíny tak, aby sa ňou mohli očkovať deti od 12 rokov.

Očkovanie pred začiatkom budúceho školského roka

„Dúfame, že s očkovaním detí vo veku od 12 do 15 rokov začneme pred začiatkom budúceho školského roka,“ uviedol Bourla.

Pfizer a BioNTech minulý týždeň začali s klinickými skúškami vakcín s konečným počtom 4 500 detí vo veku od 6 mesiacov do 11 rokov.

Aj ostatní výrobcovia vakcín sa pripravujú na to, aby mohli svoje vakcíny podávať deťom. Moderna začiatkom tohto mesiaca oznámila, že do klinického skúšania zahrnie 6 750 detí vo veku od 6 mesiacov do 12 rokov. Firma Johnson & Johnson tiež uviedla, že má v úmysle uskutočniť klinické skúšky pre deti.