Kedy dostanete vakcínu? Vyvinuli online kalkulačku, ktorá vám to vypočíta

Ako dlho budete čakať na vakcínu proti covidu a kedy pravdepodobne budete môcť dostať prvú dávku? Online kalkulačka radu na vakcínu proti covidu pre Slovenskú republiku okrem tohto odhaduje aj to, koľko ľudí na ňu čaká. 

Kalkulačka, ktorú vytvorili Dominika Miszewska, doktorandka na Varšavskej zdravotníckej univerzite a prekladateľ Michał Wirchniański, vychádza z vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 8. marca 2021, ktorou sa ustanovujú kritériá určovania poradia očkovania osôb proti covidu.

Ako kalkulačku používať? 

Je voľne dostupná na Omni Calculator. Ako táto stránka pripomína, proces očkovania je na Slovensku momentálne rozdelený do 11 fáz podľa veku. Ak však trpíte stredne a závažným ochoreniami, potom ako náhradník môžete dostať vakcínu.

Na vypočítanie toho, kedy môžete očakávať prvú dávku vakcíny, zadajte do kalkulačky svoj vek v rokoch. Za tým nasleduje osem otázok, pri ktorých vyznačte odpoveď áno, ak sa vás týkajú. 

Pod tým uvidíte váš výsledok, teda odhadovaný minimálny a maximálny počet ľudí v rade na vakcínu pred vami. Kalkulačka tiež ukazuje, koľko času môže trvať obdržanie obidvoch dávok vakcíny a získanie plnej ochrany, berúc do úvahy mieru zaočkovania. 

Uvedieme to na konkrétnom príklade. Ak má človek 35 rokov a na všetky nasledujúce otázky odpovedal nie, patrí do 9. fázy. Vzhľadom na predpokladanú absorpciu vakcíny na úrovni 58 percent, je pre ním momentálne 636 846 až 889 785 ľudí v rade na očkovanie na Slovensku.

Tento človek môže na základe 123 446 zaočkovaných osôb týždenne a miery očkovania 58 percent,  očakávať prvú dávku vakcíny medzi 7. 5. 2021 a 21. 5. 2021. Druhú dávku dostane medzi 4. 6. 2021 a 18. 6. 2021 alebo medzi 13. 6. 2021 a 27. 6. 2021.