Krčméry vakcínu AstraZeneca nezatracuje: Jej používanie by som však pre dva dôvody pozmenil

Nežiaduce reakcie po očkovaní vakcínami proti COVID-19 sú väčšinou len mierne a krátkodobé, u niektorých z nás sa ani neobjavia. 

Aj keď lekári nemôžu presne predpovedať, ako bude niekto na očkovanie reagovať, identifikovali niekoľko vzorcov založených na veku, pohlaví, zdravotnom stave a dávke, ktorú dostáva.

Podľa klinických štúdií sú vedľajšie účinky všeobecne výraznejšie u žien a mladších dospelých, najmä po druhej dávke. Prečo je to tak?

AstraZeneca a zrazeniny

Pozrime sa najprv na vakcínu firmy AstraZeneca používanú aj na Slovensku, ktorá momentálne vyvoláva veľkú pozornosť.

Táto očkovacia látka najčastejšie spôsobuje len nezávažné vedľajšie účinky ako bolesť v mieste vpichu, únavu, bolesť hlavy a svalov, zimnicu či pocit nevoľnosti.

V posledných týždňoch sa však začali objavovať prípady, keď malému množstvu ľudí zaočkovanému AstraZenecou vznikli krvné zrazeniny v mozgu, brušnej dutine a tepnách, v niektorých prípadoch boli pozorované spolu s nízkym počtom krvných doštičiek či krvácaním.

Podľa Európskej liekovej agentúry tam existuje možná súvislosť a zrazeniny by mali byť uvedené ako veľmi zriedkavý vedľajší účinok tejto vakcíny.

„Konkrétne rizikové faktory ako vek, pohlavie alebo predchádzajúce zdravotné komplikácie sa nedali potvrdiť, keďže tieto zriedkavé javy sa vyskytli vo všetkých vekových kategóriách,“ uviedla v stredu výkonná riaditeľka EMA Emer Cookeová.

Jedna z pravd

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.