Kombinácia protilátok znižuje príznakový covid o 81 percent, tvrdí koncern

Podanie kombinácie protikoronavírusových látok casirivimab a imdevimab znižuje riziko ochorenia covid s príznakmi o zhruba 81 percent.

Uviedol to v pondelok švajčiarsky farmaceutický koncern Roche na základe klinickej štúdie v rozhodujúcej fáze testovania prípravkov, ktorých "koktail" švajčiarska firma vyvinula v spolupráci s americkou firmou Regeneron.

Príznaky po ich podaní odznejú do týždňa

U pacientov s príznakovou infekciou odznejú symptómy po podaní kombinácie protilátok v priemere do týždňa.

V kontrolnej skupine, ktorá dostávala placebo, to boli tri týždne. Pri aplikácii študovaných látok sa pritom nevyskytli neočakávané vedľajšie účinky.

V klinickej štúdii rozhodujúcej tretej fázy išlo o skúmanie rizika a záťaže plynúcich z covidu v domácnostiach. Zhruba 1500 kontaktných osôb dostalo buď protilátkový preparát, alebo placebo.

Výsledky majú čo najskôr odovzdať schvaľovacím úradom, uviedla agentúra DPA. Takzvané monoklonálne protilátky sú vyrábané v laboratóriu a na vírus útočia v pevne definovanom cieli.

Predchádzajúce výsledky štúdií hovorili o tom, že podanie kombinácie casirivimabu a imdevimabu môže u rizikových pacientov znížiť riziko ťažkého priebehu choroby alebo smrti o 70 percent.

Koktejl protilátok dostal aj Trump

V súčasnosti látky skúma aj Európska agentúra pre lieky (EMA) a v USA je povolené ich núdzové používanie proti covidu.

Koktejl dostal aj bývalý americký prezident Donald Trump. V Európskej únii sa rozhodlo tento liek ako prvý experimentálne používať Nemecko.