Epidemiologička: Pri víruse nesmieme urobiť tú istú chybu ako minulé leto

Od nového roka sme ako krajina viedli v počte prípadov a úmrtí, ako vy vnímate doterajšie rozhodnutia vlády, čo sa tyká pandemickej situácie na Slovensku?

Fungujeme už niekoľko mesiacov podľa covid automatu, ktorý je nastavený na základe dostupných informácií a poznatkov, samozrejme má svoje limitácie, ale je dobré, že sa podľa neho vieme orientovať a plánovať aspoň tie najbližšie kroky vpred.

Takže toto nastavovanie opatrení podľa covid automatu je podľa mňa zvolené dobre. Určite ho bude vhodné aktualizovať aj v najbližšom čase, podľa toho ako sa bude situácia vyvíjať. To je podľa epidemiologickej stránky.

Samozrejme je dobré si povedať, že toto hľadisko nie je jediné, ktoré sa má zohľadňovať pri situácii, ako je táto pandémia. Treba brať do úvahy aj ekonomiku, hospodárstvo, politiku, psychológiu a ďalšie aspekty spoločnosti, preto je komplikované, ako to úspešne riadiť.

Čo boli spätne tie najväčšie chyby, že sme pandémiu prestali zvládať?

Tam došlo s najväčšou pravdepodobnosťou ku kombinácii viacerých faktorov. Jedným veľmi dôležitým práve z toho epidemiologického pohľadu je a bolo rozšírenie britského variantu vírusu, ktorý je oveľa infekčnejší a vďaka rýchlemu šíreniu a nedostatočným opatreniam sa nám to vymklo spod kontroly. Aj to doterajšie úsilie, čo sa vynaložilo na hľadanie prípadov a ich kontaktov a následnú izoláciu, už nestačilo.

Druhým dôležitým faktorom boli postupne narastajúce politické rozbroje, ktoré nedávno vyeskalovali a s tým súvisiaci najväčší problém pri riadení pandémie, ktorý je tu od začiatku.

Tým je nedostatočná alebo nevhodná komunikácia zo strany štátu smerom k občanom, pretože nielenže sa v tom nevyzná bežný človek, ale veľmi často sa v prijímaných opatreniach a v plánovaných krokoch nevyznajú ani mnohí odborníci.

Ďalší faktor, ktorý prispel k zhoršeniu situácie, je takzvaná pandemická únava, ľudia už majú opatrení dosť a veľká časť populácie sa už zrejme odmieta obmedzovať.

A ako sa s odstupom času pozeráte na celoplošné testovania, ktoré sa uskutočnili v jeseni? Pomohli nám či skôr uškodili?

Testovanie ako také, je samozrejme dôležitý nástroj na riadenie situácie v čase pandémie, ale nie je to riešenie. Je dôležité na vyhľadávanie infikovaných ľudí, ale ja osobne si nemyslím, že tie kolá plošného testovania, ktoré sme

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.