Visolajský: Máme málo zaočkovaných seniorov, AstraZenecu by bolo vhodné dať práve im

Na základe súčasných poznatkov môžeme povedať, že vakcína AstraZeneca je bezpečná, uviedol v rozhovore pre HN Science lekár, člen krízového štábu a predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Prezradil aj to, čo si myslí o očkovacej látke Johnson & Johnson, ktorej používanie práve USA pozastavilo tiež kvôli prípadom zriedkavých krvných zrazenín. Vyjadril sa aj k problematike slovenského nákupu neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik.

Dáni úplne stiahli vakcínu AstraZeneca z očkovania a Nemci zase oznámili, že ľuďom do 60 rokov, ktorí dostali jej prvú dávku, dajú druhú dávku z inej vakcíny kvôli obavám zo zriedkavých prípadov krvných zrazenín. Sú to podľa vás opodstatnené obavy?

Tu je potrebné si uvedomiť, v akom stave, čo sa týka pandémie, je tá daná krajina, ktorá o pozastavení vakcíny uvažuje. Počet infikovaných ani obetí v Dánsku sa zďaleka nepribližuje číslam, ktoré máme na Slovensku.

U nás je omnoho väčšie riziko, teda človek, ktorý žije v našej krajine, má oveľa väčšiu šancu, že sa infikuje koronavírusom. 

Takže z tohto pohľadu si krajiny v dobrom stave pandémie môžu dovoliť s očkovaním okolkovať, ale pri našich počtoch obetí a stave zdravotníctva zachránime viac životov, ak s očkovaním nebudeme otáľať.  

Zrazeniny sa objavili najmä u mladších očkovaných. Malo by Slovensko tiež zmeniť stratégiu v očkovaní AstraZenecou a nepodávať ju ľuďom do 60 rokov?

Na základe súčasných poznatkov môžeme povedať, že

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.