Remdesivir chceme dostať do tabletiek. Funguje aj na mutácie, hovorí vývojár

"Výsledky by mali byť k dispozícii v priebehu niekoľkých mesiacov," hovorí viceprezident pre virológiu americkej farmaceutickej firmy Gilead Sciences Tomáš Cihlář, ktorý žije s rodinou v Kalifornii.

Vlani ste povedali, že sa o Remdesivire rozprávate aj s rodinou pri večeri. Ešte to tak stále je, alebo už preberáte iné antivirotikum?

Samozrejme je to stále aktuálne, ale tém týkajúcich sa koronavírusu je viac. Trebárs vakcinácia a kedy prídu členovia rodiny na rad. Vlani bolo diskusií k Remdesiviru pri našom stole viac.

Počas zimnej vlny boli v Spojených štátoch hospitalizované viac ako dva milióny pacientov a najmenej u polovice sa použil Remdesivir. To je veľký úspech.

Tým, že Remdesivir v USA získal povolenie od FDA (Správa potravín a liečiv) koncom októbra a teraz už je schválený vo viac ako päťdesiatich krajinách, sme pokročili k ďalším témam, napríklad k ďalším formám Remdesiviru, či už je to jeho inhalačná, alebo orálna forma.

Zatiaľ sa dáva vnútrožilovo. Ako ste s novým výskumom ďaleko?

Remdesivir sa bez chemickej zmeny dá použiť aj v inhalačnej forme. Len potrebujete inhalátor a trochu inú formuláciu látky. Inhalačný preparát sme uviedli v septembri a pred niekoľkými týždňami dokončili štúdiu vo fáze II na 90 pacientoch.

Teraz sa analyzujú výsledky, ktoré by mali byť v priebehu niekoľkých mesiacov. To je významný pokrok, že bude možné zisti

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.