Covid sa najviac šíri medzi nezamestnanými, zistil nemecký výskum

Podrobné dáta mapujúce šírenie nákazy na lokálnej úrovni v Nemecku takmer neexistujú, a ak sa virológovia a epidemiológovia vyjadrujú k miere nákazy v rôznych častiach krajiny, potom väčšinou na úrovni spolkových krajín alebo prípadne okresov.

Detailných údajov vzťahujúcich sa k menším územným celkom, na základe ktorých by bolo možné napríklad vytipovať rizikové oblasti a možné budúce ohniská, je o poznanie menej. Pre niektoré oblasti ale napriek tomu existujú: jednou z nich je Kolín nad Rýnom.

Práve v najväčšom meste Severného Porýnia-Vestfálska výskumná skupina zložená zo sociológov a sociálnych geografov prepojila 36-tisíc dátových záznamov zo zdravotníckych štatistík s verejne dostupnými demografickými údajmi, ktoré sa týkajú jednotlivých mestských štvrtí.

Zjednodušene povedané, mieru nákazy porovnali s dátami o politických preferencií a sociálno-ekonomického statuse vrátane výšky príjmu, štýlu bývania, veľkosti rodiny alebo štátneho pôvodu.

"Kolín má pri zhruba milióna obyvateľov 86 mestských štvrtí. A pre každú z nich radnice prostredníctvom svojho štatistického odboru zverejnila detailné dáta ohľadom počtov nakazených. Takto podrobné informácie som nezaznamenal nikde inde v Nemecku. To nám dáva možnosť sledovať priebeh pandémie oveľa podrobnejšie, hľadať potenciálnych infekčné ohniská a identifikovať rizikové faktory," vysvetľuje vedúci výskumu Michael Herter, ktorý inak pôsobí v Bonne.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.