Pediatrička: Rodičia by covid v domácnosti mali hlásiť, deťom hrozí vážny syndróm

Dá sa po roku pandémie povedať, u ktorých detí je vyššie riziko vzniku covidu?

Ak sa pozrieme na štatistiky po skončení pandémie, pravdepodobne budú viac zastúpené tie deti, ktoré navštevovali kolektív. Ale bude to samozrejme závisieť aj od toho, ako sa správali ich rodičia.

Štatistika bude skreslená tým, že deti do desať rokov majú výnimku z testovania, takže detí, ktoré prekonali covid, môže byť viac.

Podľa zistení sa britský variant koronavírusu viac šíri medzi deťmi a mládežou. Potvrdzuje sa to aj na Slovensku, narástli počty v týchto vekových skupinách, odkedy ho tu máme?

Máme viac detí, ktoré majú pri covide príznaky. To, že sa na Slovensku deje zmena v súvislosti s covidom, pediatri zaznamenali už tesne pred Vianocami.

Do tej doby, v prípade, že boli rodičia pozitívni na covid, sa bežne stávalo to, že ich deti nemali žiadne príznaky, hoci žili v jednej domácnosti a častokrát neboli po testovaní ani pozitívne.

Potom sa však v ambulanciách omnoho častejšie začali objavovať deti, ktoré príznaky mali. A omnoho častejšie sa stávalo, že v domácnosti, kde boli rodičia pozitívni, sa už negativita detí neudržala a nakazili sa tiež.

Vzápätí sa ukázalo, že máme na Slovensku výrazný výskyt britského variantu, o ktorom už teraz vieme, že je infekčnejší, prenosnejší, má výraznejšie klinické symptómy, ktoré začínajú skôr a častokrát má aj závažnejší priebeh u mladších jedincov.

Aké sú teda u nich najčastejšie príznaky? Líšia sa od tých, ktoré majú dospelí?

Áno, do určitej miery. Britská mutácia, ktorá dominuje na Slovensku, sa u detí prejavuje teplotou 38 stupňov trvajúcou tri-štyri dni, vo väčšine prípadov nie je taká vysoká ako u dospelých. Veľmi často majú upchatý nos, kašeľ, ktorý však nie je urputný a dlhotrvajúci.

Veľmi časté sú u nich aj hnačky a bolesti brucha, čo je

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.