Lekárka z postcovidového oddelenia: Ľudia sa učia nanovo sedieť, chodiť a jesť

Pracujete na postcovidovom oddelení. Čo táto práca zahŕňa?

Pracujem na oddelení, kde počas bežnej prevádzky riešime široké spektrum pľúcnych ochorení – od vrodených až po tie infekčné. V poslednom čase však prevažujú na našom oddelení postcovidoví pacienti. Ide o pacientov, ktorí už síce nie sú infekční, ale stále potrebujú vysokoodbornú starostlivosť.

Viete nám priblížiť, ako vyzerá váš bežný deň?

Ráno je na klinike stretnutie lekárov, kde sa zreferujú udalosti z nočnej služby, prejdú sa plánované príjmy a organizačné informácie dôležité pre chod kliniky. Spravia sa ranné vizity, zapíšu ordinácie liekov a vyšetrení na ďalší deň, skontrolujú sa výsledky, obvolávajú sa konzíliá a prípadné preklady.

Potom sa robia nové príjmy na oddelenie, vyšetrenia, píšu sa správy. Pomedzi to plánujete starostlivosť na ďalšie dni, riešite ordinácie so sestrami, komunikujete s rodinami pacientov. Niekde medzitým stihnete obed alebo si rýchlo dáte kávu. Takto to vyzerá, keď všetko ide dobre.

A ak nie?

Ak sa začne zhoršovať stav nejakého pacienta alebo riešite akútny zhoršený príjem, ide všetko bokom a k bežnej práci na oddelení sa dostanete až večer.

Ako u vás aktuálne vyzerá situácia?

Naše oddelenie je špecifické v tom, že hneď ako sa začnú vyprázdňovať covidové oddelenia, to naše praská vo švíkoch. Dvadsiaty deň od pozitivity je pacient považovaný za neinfekčného, a ak to ide, snažia sa ho z covidových oddelení preložiť k nám, aby mali miesto na nové príjmy. Dnes sme oddelením „pretočili“ viac ako 10 ľudí, pretože keď niekoho prepustíme, na jeho miesto hneď prijímame ďalšieho pacienta.

Ako ste na tom vy a vaši kolegovia?

Sme unavení. Je bežná prax, že odchádzame z práce niekoľko hodín po skončení pracovného času. Po službe totiž ostávame v práci, aby bol zaistený chod oddelenia, pretože nie sú ľudia.

Mnohí si my

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.