Najnovšia štúdia: Jedna dávka vakcíny Pfizer pred rizikom nákazy mutáciami neochráni

Jedna dávka vakcíny proti Covid-19 Pfizer/BioNTech možno nevyvoláva dostatočnú imunitnú reakciu, aby ochránila pred nákazou mutáciami koronavírusu, ktoré v súčasnosti prevládajú.

Lepšie chránení sú po jednej dávke ľudia, ktorí sa už predtým nakazili chorobou Covid-19, vyplýva z britskej štúdie, ktorá bola dnes zverejnená v časopise Science a o ktorej píše agentúra Reuters.

Skúmali imunitnú reakciu

Štúdia vedená Kráľovskou univerzitou v Londýne skúmala imunitnú reakciu zdravotníkov v Británii po prvej dávke vakcíny Pfizer/BioNTech.

Vedci zistili, že ľudia, ktorí prekonali chorobu bez symptómov alebo s ľahkým priebehom, majú po jednej dávke mRNA vakcíny výrazne vyššiu ochranu pred britskou a juhoafrickou mutáciou koronavírusu.

Tí, ktorí chorobu neprekonali, vykazovali výrazne nižšiu imunitnú reakciu, a hrozilo im tak potenciálne vyššie riziko nákazy.

"Naše zistenia ukazujú, že ľudia, ktorým bola podaná prvá dávka vakcíny a ktorí predtým neboli infikovaní SARS-CoV-2, nie sú plne chránení proti rozšíreným a obávaným mutáciám. Táto štúdia zdôrazňuje význam druhých dávok vakcíny pre ochranu populácie," uviedla Rosemary Boytonová, profesorka imunológie na Kráľovskej univerzite v Londýne.

Študovali dve mutácie

Štúdia testovala vzorky krvi na prítomnosť a úroveň imunity proti pôvodnému kmeňu SARS-CoV-2 a mutáciám, ktoré sa prvýkrát objavili v Británii (B.1.1.7) a v Juhoafrickej republike (B.1.351).

Vedci zistili, že vyššia tvorba T-buniek, B-buniek a protilátok bola spojená s prekonanou chorobou. Tím študoval len dve mutácie, ale predpokladá, že ich zistenia budú platné aj pre brazílsku a indickú mutáciu.