Stačí škára a vírus prejde. Ako viem, že mám respirátor nasadený správne?

Odievanie má svoju etiketu. Spodnička nesmie vykukovať, kravata lícuje s gombíkom nohavíc. Protiepidemické zakrývanie má tiež svoje jasné pravidlá, čo nesmie trčať, kde to musí doliehať.

Lenže zatiaľ čo z módneho úletu sa dá uhrať nový trend, z toho epidemického leda infekcia. Skúšky, ktoré vykonali vo svojich laboratóriách česká Akadémia vied a Vysoké učenie technické, jednoznačne dokazujú, že je skoro jedno, v akej kvalite a norme si človek zaobstaral respirátor, keď si ho potom lajdácky nasadí.

Správne je to tak, že maska ​​dokonale prilieha k tvári, neodstáva na lícach ani okolo nosa, na ktorý sa má "prilepiť" pomocou zaintegrovaného klipsu.

Laicky sa dá poznať, že respirátor dobre sedí tak, že sa človeku zle dýcha, pretože prekonáva odpor ochranného prostriedku. Ak vťahuje kyslík, ako keby kráčal lesom prostoústy, niečo je zle.

"Častice bez obsahu vody, v ktorých je SARS-CoV-2, majú podľa rôznych štúdií veľkosť v rozmedzí 80 až 150 nanometrov, prípadne 60 až 140. Ak by sme si pre zjednodušenie predstavili, že takáto častica má veľkosť 100 nanometrov, potom medzera medzi tvárou a lemom rúška s veľkosťou iba jedného milimetra je rovnaký pomer veľkostí, ako by sme v reálnom svete išli osobným automobilom tunelom, ktorý má priemer desať kilometrov.

V takom prípade nebudete vôbec vedieť, že nejakým tunelom prechádzate. Rovnako tak častice vírusu s veľkosťou 100 nanometrov prechádzajúce milimetrovou medzerou bude mať viac než dosť priestoru, aby takouto netesnosťou prešli," opísal pre Lidovky.cz Jakub Ondráček z Ústavu chemických procesov Akadémie vied ČR.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.