Ako je to s alergiami na vakcíny? Odpovedá odborník

mRNA vakcíny od amerických firiem Pfizer a Moderna obsahujú polyetylénglykol a vektorové vakcíny od AstraZenecy, Johnson & Johnson či ruský Sputnik V zase polysorbát, na ktoré môžu mať niektorí ľudia alergiu. O aké látky ide?

Polyetylénglykol (PEG) a jeho deriváty sa nachádzajú v mnohých prípravkoch, nielen liekoch. Typicky ho obsahujú preháňadlá (laxatíva), lubrikačné gély, široké spektrum kozmetických prípravkov, filmom poťahované tabletky a výživové doplnky ale aj prípravky určené na prípravu pred kolonoskopickým vyšetrením, hormóny, rastové faktory, biologické lieky a podobne.

Ide o široko používanú zlúčeninu s raritným výskytom závažnej formy alergie na ňu. Polysorbát sa taktiež používa v mnohých tabletkových aj injekčných liekoch, vakcínach, kozmetických prípravkoch. Výskyt alergie na polysorbát, najmä jej ťažšie formy sú ešte zriedkavejšie ako v prípade PEG.

Z tohto dôvodu neexistuje žiaden dôvod na paniku a ani na rôzne preventívne vyšetrenia pred očkovaním vakcínami proti COVID-19 ako aj pred užívaním liekov s obsahom týchto stabilizátorov. Potenciálne môže byť alergia na tieto zložky podkladom alergických reakcií u pacientov udávajúcich mnohopočetné liekové alergie.

Takíto pacienti by sa teda nemali nechať zaočkovať alebo existuje riešenie?

Vzhľadom na raritný výskyt tejto formy alergie ide len o extrémne zriedkavú kontraindikáciu pre očkovanie proti Covid-19. Kontraindikáciou je závažná forma alergie – takzvaná anafylaxia – na PEG alebo polysorbát. Ak je u pacienta podozrenie na túto formu alergie, je potrebné vyšetrenie u klinického imunoalergológa a realizácia potrebných testov a vyšetrení.

Akokoľvek, preventívne vyšetrovanie, napríklad laboratórne testy, kožné testy, nie je indikované a ani potrebné u pacienta bez podozrenia na túto formu alergie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.