Všetko o dávkach vakcín. Ako dobre chráni prvá a kedy je čas na druhú?

Na úvod sa pozrieme na to, čo sa vlastne deje minúty, hodiny a dni po tom, ako vám do ramena vpichnú očkovaciu látku proti covidu.

„Vakcíny sa vyvinuli na to, aby sme trochu oklamali našu imunitu. Vyzerajú totiž pre ňu ako vírus, ale nie je to tak, len imunitný systém o tom nevie. Ich princíp je ten, že nespôsobujú ochorenie, nemnožia sa a nenapádajú naše bunky, ale majú na sebe takzvané spike proteíny, aké má aj koronavírus,“ vysvetľuje molekulárny imunológ a biochemik Vladimír Leksa zo Slovenskej akadémie vied.

Proces začína už štvrťhodinu po očkovaní

Jeden typ bielych krviniek, takzvané makrofágy a dendritické bunky, začne fungovať okamžite, v priebehu 15 minút po očkovaní.

„Dali by sa prirovnať k vojakom prvého nasadenia, ktorí sú na fronte v prvej línii. Tie sa začnú hneď na vakcínu, ktorú považujú za vírus, naväzovať a požierať ju. Vo svojom vnútri ju rozsekajú na krátke úseky, ktoré potom začnú ukazovať na svojom povrchu a takto prechádzajú do lymfatickej uzliny. Tam ich už čaká druhý typ imunitných buniek, biele krvinky typu B a T,“ pokračuje Leksa. K ich stretnutiu dôjde počas jedného dňa od očkovania.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.