Riediť krv pred očkovaním proti covidu netreba, môže to aj škodiť

Záujemcov o očkovanie proti covidu čas od času vystrašia informácie, že sa u niekoho po injekcii objavila krvná zrazenina. Nebolo by teda z preventívneho hľadiska lepšie si pred očkovaním riediť krv napríklad acylpyrínom?

Podľa expertov nič také nie je u zdravých ľudí na mieste, ak to neodporučí ošetrujúci lekár. Dokonca to môže uškodiť.

Zakaždým keď sa objaví informácia o tom, že po očkovaní proti covidu zistili u nejakého človeka krvnú zrazeninu, vyvolá to u časti verejnosti otázku, či sú injekcie skutočne bezpečné.

"Áno, veľmi zriedkavo sa vyskytuje syndróm trombózy," potvrdila Ludmila Mazylkinová, vrchná praktická lekárka spoločnosti Moje ambulancie.

Podľa Aleša Tomka, predsedu Cerebrovaskulárnej sekcie Českej neurologickej spoločnosti ČLS je najvážnejšia povakcinačná reakcia u vektorových vakcín (Astra Zeneca, Johnson & Johnson), ktorá vedie k vzniku zrazenín, tzv. vakcínou indukovaná trombotická trombocytopénia. Typickým prejavom je napríklad práve trombóza mozgových splavov a žíl, ktorá je vlastne druhom mŕtvice.

"Jej riziko je našťastie veľmi nízke: na konci apríla bolo udávaných sedem k miliónu pre ženy do päťdesiatich r

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.