Účinnosť až 97 percent. Očkovanie funguje aj na indickú mutáciu, ukazujú dáta

Vakcíny od spoločností Pfizer/BionTech či AstraZeneca chráni očkovaných pred nákazou až z 97 percent. Nechajte sa očkovať, vyzýva preto Britov tamojší minister zdravotníctva. Indická mutácia tam totiž čoskoro bude prevládať.

Z tisícov zaočkovaných nezomrel ani jeden

"Naša štúdia ukázala, že 97,38 percenta očkovaných bolo chránených pred infekciou a miera hospitalizácií bola len 0,06 percenta," hovorí pre denník The Telegraph indický lekár Anupam Sibal.

Skupina výskumníkov pod jeho vedením v nemocnici v Dillí analyzovala dáta 3 235 očkovaných zdravotníkov.

Tí dostali obe dávky vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Iba 85 z nich nahlásilo príznaky covidu a dvaja z nich potom skončili v nemocnici. Vyhli sa však jednotke intenzívnej starostlivosti a nikto z očkovaných nezomrel. Rovnako tak vo Veľkej Británii.

Tamojší minister zdravotníctva Matt Hancock uviedol, že zatiaľ čo v krajine momentálne evidujú vyše 1 300 prípadov indickej mutácie, vláda nevie o nikom, kto by zomrel kvôli tomuto variantu koronavírusu potom, čo dostal obe dávky vakcíny.

A naopak v momentálnom ohnisku Bolton na severozápade Anglicka podľa ministerstva z osemnástich hospitalizovaných bol plne očkovaný len jeden pacient. "Skoré dáta ukazujú, že je vakcína efektívna proti indickému variantu, a v Boltone je to vidieť," uviedol Hancock.

Indická mutácia čoskoro dominantná v Británii

Britská vláda preto vyzýva všetkých dospelých občanov, aby si išli pre svoje dávky vakcíny. Indická mutácia sa totiž podľa odhadov čoskoro stane dominantnou naprieč Spojeným kráľovstvom. "Bude sa šíriť ako oheň medzi neočkovanými skupinami," varuje minister zdravotníctva.

Anglický úrad verejného zdravia minulý piatok uviedol, že zaznamenal viac ako dvojnásobok prípadov indickej mutácie v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Mutáciu označil za "nebezpečnú" kvôli dôkazom, že je nákazlivejšia ako pôvodný variant koronavírusu.

Zhruba 67-milionová Británia má jednu z najrýchlejších očkovacích kampaní svete. Aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu dostala viac ako polovica obyvateľov.

Britský premiér Boris Johnson však v piatok povedal, že má obavy z nárastu výskytu indického variantu koronavírusu. "Je to obávaný variant, sme ním znepokojení," povedal Johnson.

"Chceme sa uistiť, že teraz podnikáme všetky prezieravé a obozretné kroky, ktoré sme mohli podniknúť, takže dnes sa konajú stretnutia, na ktorých zvažujeme, čo presne musíme urobiť. Je mnoho vecí, ktoré by sme mohli urobiť, nič nevylučujeme," dodal premiér niekoľko dní pred plánovaným ďalším rozvolňovaním. To prišlo v pondelok.

Angličania vďaka nemu teraz môžu objať svojich priateľov, sadnúť si na obed a pivo dovnútra reštaurácie či odísť na dovolenku za hranice. Otvorili sa tiež hotely, kiná či kryté športoviská. Nové, menej prísne pravidlá začali platiť aj vo Walese a Škótsku.

"Spoločne sme dosiahli ďalší míľnik na našej ceste z uzávery, ale ďalší krok musíme urobiť s veľkou dávkou opatrnosti," uviedol Johnson.