Prehľad o variantoch vírusu. Je ten indický nebezpečnejší?

Vírusy neustále mutujú a väčšina zmien je bezvýznamná. Niektoré dokonca vírusu škodia. Ale iné môžu spôsobiť, že choroba bude infekčnejšia alebo ťažšia. A takéto mutácie majú tendenciu dominovať.

Tie, ktorých sa potenciálne znepokojujúce zmeny týkajú najviac, sú pod starostlivým dohľadom vedcov. Momentálne ide o štyri varianty koronavírusu:

  • Britský variant, známy ako B.1.1.7, ktorý sa rozšíril z britského Kentu do viac ako 50 krajín a zdá sa, že opäť mutuje.
  • Juhoafrický variant, známy ako B.1.351, ktorý bol identifikovaný v najmenej 20 krajinách.
  • Brazílsky variant, známy ako P.1, ktorý sa rozšíril do viac ako 10 krajín.
  • Indický variant, známy ako B.1.617.2, ktorý sa rozšíril do viac ako 40 krajín.

Čo vieme o rôznych variantoch? 

V súčasnosti má u nás aj naďalej významnú prevahu variant B.1.1.7, ktorý bol izolovaný vo Veľkej Británii. „Z celkového počtu 1176 aprílových pozitívnych vzoriek z rôznych regiónov Slovenska bol britský variant potvrdený sekvenovaním v 1145 prípadoch, čo je takmer 97,4 percenta,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

„Tento variant vzbudzuje oprávnené obavy, pretože získal schopnosť lepšie sa viazať na bunku, rýchlejšie sa množiť,  ľahšie sa šíriť v populácii a znižuje množstvo protilátok, ktoré dokážu neutralizovať vírus. To znamená, že keď sa naňho naviažu, dokážu mu zabrániť viazať sa na zdravé bunky a šíriť sa v našom tele,“ vysvetľuje virologička Tatiana Betáková z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.