Neuroimunológ Žilka: Sme na čele vo vývine vakcíny proti Alzheimerovej chorobe

S Norbertom Žilkom z Neuroimunologického ústavu sme sa rozprávali aj o tom, ako dostať pandémiu Alzheimerovej choroby pod kontrolu.

Práve prišiel do kníhkupectiev váš Malý sprievodca Alzheimerovou chorobou. Vnímali ste dopyt po takejto knihe? Chýba na Slovensku dostatok informácií o tejto chorobe?

Áno, to bola hlavná motivácia. Literatúra na túto tému je na Slovensku výlučne odborná. Chýba tá laická, ktorá by vysvetlila, čo je to za ochorenie, ako oddialiť jeho nástup, a podobne. Dnes je na Slovensku zhruba 100-tisíc pacientov s rôznymi formami demencie, no trpiacich je oveľa viac: do úvahy treba brať aj rodinných príslušníkov.

Práve oni sú zväčša tí, ktorí vyhľadávajú informácie. Knihu som začal písať pred osemnástimi rokmi. Keď som mal hotovú prvú kapitolu, uvedomil som si, že o demencii nič neviem a písanie som ukončil (smiech). Až pred tromi rokmi som sa rozhodol, že dozrel čas a ja už môžem knihu konečne dopísať.

Niektoré veci ste asi aj prepisovali.

Mnohokrát som prepisoval. Ten progres, najmä v oblasti diagnostiky, je obrovský.

Tak si ho rozoberme. A začnime od prevencie – čo sa zmenilo na tomto poli?

Dlhodobo sme vnímali, že existujú rizikové a ochranné faktory. V horizonte posledných 5 – 6 rokov sa viaceré vedecké tímy rozhodli urobiť s nimi niečo ako klinické skúšanie – na spôsob testovania liekov. Začali s ľuďmi postihnutými Alzheimerovou chorobou cvičiť, vytvorili pre nich diétu, zadávali im pamäťové tréningy. A naozaj sa im podarilo identifikovať efekt spomalenia ochorenia u tých, ktorí boli aktívni vo všetkých smeroch. Dlhodobo sme si mysleli, že tieto faktory pomáhajú, no až teraz sme si to overili prostredníctvom rigorózneho klinického skúšania.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.