Nejasnosti okolo Sputnika V. Čo sa o ruskej vakcíne doteraz nevie?

Od pondelka sa u nás začne očkovať aj ruskou vakcínou Sputnik V, ktorej máme na sklade 200-tisíc dávok. Okolo tejto látky však stále panuje dosť nevyjasnených otázok. Prinášame súhrn toho, na čo máme, ale aj nemáme odpovede.

Rozdiel medzi vakcínami

Vtedajšie vedenie ministerstva zdravotníctva v marci požiadalo Štátny ústav pre kontrolu liečiv o posúdenie Sputnika V. To sa malo týkať bezpečnosti, účinnosti a kvality vakcíny, laboratórnych kontrol dávok dovezených na Slovensko aj kontroly procesu výroby v Rusku.

V spolupráci s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied sa vykonali vizuálne posúdenie, identifikácia, priehľadnosť, farebný index, obsah viditeľných častíc, pH, extrahovateľný objem, sterilita, špecifická bezpečnosť, obsah celkových proteínov, prítomnosť endotoxínov, špecifická aktivita či zvyškový pro­teín z bunkových kultúr.

„Vyhovujúci výsledok v skúške špecifická aktivita potvrdil, že vakcína vyvoláva požadovanú imunitnú odpoveď. Vyhovujúca bola aj skúška na stanovenie celkového proteínu, zvyškového proteínu bunkových kultúr, identifikácie a špecifickej bezpečnosti,“ informuje schválený materiál ministerstva z konca mája.

Treba však podotknúť, že úloha, ktorú dostal náš ústav, ani zďaleka nenahrádza registračný proces vakcín Európskou liekovou agentúrou. Tá od marca Sputnik V ešte stále priebežne hodnotí.

Štátny ústav v apríli prišiel s vyhlásením, že nemôže prijať záver o pomere prínosov a rizík vakcíny pre nedostatok údajov od výrobcu a tiež preto, že liekové formy vakcín používané naprieč štúdiami a krajinami sú iné.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.