Dokážu vakcíny poraziť nové mutácie? AstraZeneca má pri jednom variante veľký problém

V súčasnosti sa svet zameriava na mutácie objavené vo Veľkej Británii, v Južnej Afrike, Brazílie a Indii. Na Slovensku dominuje takzvaný britský variant, veľké obavy však teraz vyvoláva ten indický. O tom, či ho môže u nás nahradiť, sa povedať nedá.

„Aj na Slovensku môžu vzniknúť nové varianty. To, či to tak bude a ako sa budú u nás šíriť bude závisieť od mnohých faktorov, ako je správanie ľudí, dodržiavanie preventívnych opatrení, očkovanie či počasie. Jedno však viem určite, čím viac ľudí sa zaočkuje, tým horšie sa bude vírus šíriť, a tým menej bude mutovať,“ vysvetlila pre HN Science virologička Tatiana Betáková z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

Problém pri AstraZenece

Niektoré zo spomínaných zmutovaných kmeňov sú prenosnejšie ako pôvodné verzie koronavírusu, zatiaľ čo iné sa môžu čiastočne vyhnúť protilátkam vytvoreným v reakcii na predchádzajúce infekcie. Takže obavy, ako dobre proti nim fungujú povolené vakcíny, pretrvávajú.

Ako sa očkuje čoraz viac ľudí, začali k nám prúdiť skutočné údaje z oblastí, kde dominujú tieto mutácie. To ponúka lepší pohľad na to, ako dobre fungujú popredné vakcíny pri prevencii symptomatických infekcií. Pozrime sa teda na tie, ktoré sa môžu používať na Slovensku, a na ich boj s mutáciami.

Začneme variantom B.1.1.7, ktorý sa prvýkrát objavil vo Veľkej Británii a momentálne dominuje aj na našom území. Je o 50 až 70 percent prenosnejší a vykazuje aj väčšiu smrtnosť, odpoveď protilátok je pritom taká istá ako pri pôvodnom koronavíruse zo začiatku pandémie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.