Štúdia ukazuje, že hydroxychloronín a zinok zvýšili mieru prežitia covidu takmer trikrát

Observačná štúdia publikovaná na portáli MedRxiv zistila, že antimalarické liečivo hydroxychlorochín spolu so zinkom môže zvýšiť mieru prežitia koronavírusu až o takmer 200 percent, ak sa distribuuje vo vyšších dávkach pacientom na ventilácii s ťažkou formou ochorenia.

„Zistili sme, že keď kumulatívne dávky dvoch liekov, hydroxychlorochínu a azytromycínu, boli nad určitou úrovňou, pacienti mali mieru prežitia 2,9-násobne vyššiu ako ostatní pacienti,“ uvádza sa v závere štúdie. Štúdiu uskutočnilo lekárske centrum Saint Barnabas v New Jersey na 255 pacientoch.

Vtedajší prezident Trump otvorene hovoril o účinnosti tohto lieku a dokonca ho sám užil. To odmietli  lekárski odborníci, vrátane člena jeho vlastného tímu pre koronavírus, epidemiológa Anthonyho Fauciho, a politickí experti s tým, že liek je neúčinný.

V marci tohto roku varovala Svetová zdravotnícka organizácia pred použitím lieku ako prevenciu proti koronavírusu s odvolaním sa na údaje naznačujúce jeho neúčinnosť.

Niekoľko ďalších štúdií zverejnených od minulého roku dospelo k rovnakému záveru, že hydroxychlorochín môže byť v určitých situáciách proti koronavírusu účinný, vrátane decembrovej štúdie International Journal of Antimicrobial Agents, ktorá ukazuje o 84 percent menej hospitalizácií u pacientov liečených týmto liekom.

Ďalšia štúdia uskutočnená Hackensack Meridian Health našla povzbudivé výsledky u pacientov s miernymi príznakmi, ktorí boli liečení týmto liekom.