Zápaly srdca po vakcíne? Covid je väčšie riziko, hovoria odborníci

Zápalové ochorenia srdca sa vyskytli najmä u mužov do 30 rokov. Symptómy sa objavili zväčša niekoľko dní po druhej dávke vakcíny. Ako sa na to dívajú odborníci?

Väčšina prípadov bola ľahkých

Štúdia izraelského ministerstva zdravotníctva zistila, že existuje pravdepodobná súvislosť medzi podaním druhej dávky Pfizeru a výskytom myokarditídy, teda zápalu srdcového svalu, u mužov vo veku od 16 do 30 rokov. Medzi decembrom 2020 a májom 2021 bolo v Izraeli hlásených 275 prípadov myokarditídy u viac ako 5 miliónov očkovaných osôb, uviedol tamojší rezort.

Väčšina pacientov, u ktorých došlo k zápalu srdca, však nestrávila v nemocnici viac ako štyri dni a 95 percent prípadov bolo klasifikovaných ako ľahkých.

Aj americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb prešetruje 226 prípadov myokarditídy a perikarditídy, teda zápalu obalu srdcového svalu, u mladých očkovaných mužov Pfizerom alebo Modernou. Z 220 pacientov, ktorí sa uzdravili, sa viac ako 80 percent z nich samo zlepšilo.

Päť prípadov myokarditídy či perikarditídy po očkovaní k minulému piatku sa objavilo aj na Slovensku. „Sú to zápalové ochorenia srdca, ktoré sa môžu vyskytnúť po infekciách alebo imunitných ochoreniach. Má to zväčša mierny priebeh a k zotaveniu zvyčajne dôjde spontánne alebo po nasadení liečby,“ uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 56% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.