Článok v časopise Vaccines spochybnil zmysel očkovania. Polovica redakčnej rady na protest odišla

Kým takzvaní popierači covidovej hrozby začali text hromadne šíriť ako domnelý dôkaz nezmyselnosti súčasného boja proti koronavírusu, mnoho odborníkov obvinilo autorov článku z manipulácie s faktami a totálnej nezodpovednosti.

Prípad ukazuje, ako zložito sa súčasná veda vysporiadava s výzvou, aby plnila svoju základnú funkciu a dokázala bez emócií a vedľajších úmyslov pomôcť k riešeniu pandémie, uvádza český portál Info.cz.

Výbušné zistenie

Časopis Vaccines, v ktorom článok spochybňujúci zmysel očkovania a varujúci pred "obeťami" vedľajších účinkov vakcín vyšiel, vydáva podobne ako mnoho ďalších vedeckých periodík švajčiarska spoločnosť MDPI.

Aj keď Vaccines nepatrí do úplne prvej ligy vedeckých časopisov, medzi členmi jeho redakčnej rady i spolupracovníkmi figuruje mnoho vedeckých celebrít, vrátane napríklad Katie Ewerovej, spolutvorkyne vakcíny AstraZeneca na univerzite v Oxforde.

Keď sa preto na konci júna objavil v tomto časopise text s názvom: "Bezpečnosť očkovania proti COVID-19 - mali by sme prehodnotiť našu stratégiu", vzbudilo to senzáciu.

Naozaj niekto z vedcov spochybňuje bezpečnosť vakcinácie, notabene vo vedeckom periodiku s názvom Vaccines? Pritom kto si našiel čas na prečítanie celého článku, dospel k ešte výbušnejšiemu zisteniu.

Autori spochybnili zmysel očkovania s odkazom na údajné zistenie, že "na tri úmrtia, ktorým je zabránené očkovaním, musíme prijať dve úmrtia očkovaním spôsobené."

Inými slovami: vedľajšie účinky vakcinácie sú podľa týchto vedcov len o málo menšou hrozbou než covid-19 samotný. Je to však pravda?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.