Vedci hlásia úspech. Prelomová technológia zastavila šírenie koronavírusu v bunkách

Austrálski vedci v časopise Nature Communications uviedli, že tento nástroj je účinný proti prenosom vírusu v laboratórnych testoch a dodali, že dúfajú, že čoskoro začnú pokusy na zvieratách.

Zastavila aj varianty

CRISPR, ktorý umožňuje vedcom meniť sekvencie DNA a modifikovať funkciu génov, už preukázal sľub pri eliminácii genetického kódovania, ktoré vedie k rozvoju rakoviny detí.

Tím v štúdii použil enzým CRISPR-Cas13b, ktorý sa viaže na príslušné sekvencie RNA na koronavíruse a degraduje genóm, ktorý potrebuje na replikáciu vo vnútri ľudských buniek.

Vedúca autorka Sharon Lewinová z austrálskeho Inštitútu pre infekcie a imunitu pre agentúru AFP uviedla, že tím navrhol nástroj CRISPR na rozpoznanie vírusu zodpovedného za covid.

„Len čo je vírus rozpoznaný, aktivuje sa enzým CRISPR, ktorý vírus rozbije,“ uviedla. „Zacielili sme na niekoľko častí vírusu - na časti, ktoré sú veľmi stabilné a nemenia sa, a na časti, ktoré sú veľmi premenlivé - a všetky dobre fungovali pri rozbíjaní vírusu.“

Táto technika tiež uspela v zastavení replikácie vírusu vo vzorkách takzvaných „obávaných variantov“, ako je alfa.

Aj keď už je k dispozícií niekoľko vakcín proti covidu, dostupné možnosti liečby sú stále pomerne obmedzené a účinné iba čiastočne.

Ideálny by bol perorálny liek

Lewinová uviedla, že technika CRISPR by sa mohla ukázať ako užitočná pri riešení problému s covidom. „Stále potrebujeme lepšiu liečbu pre ľudí, ktorí sú hospitalizovaní. Naše súčasné možnosti výberu sú obmedzené a v najlepšom prípade znižujú riziko úmrtia o 30 percent.“

Podľa Lewinovej ideálnou liečbou bude jednoduchý antivírusový liek, ktorý sa užije perorálne a ktorý sa pacientom podá hneď, ako budú mať pozitívny test na covid.

Tým by sa zabránilo vážnemu ochoreniu a následne by sa zmiernil tlak na nemocnice a systémy starostlivosti. „To je to, v čo dúfame, že jedného dňa dosiahneme pomocou tohto prístupu génovými nožnicami,“ dodala.

Spoluautor Mohamed Fareh uviedol, že ďalšou výhodou výskumu bol jeho potenciál uplatniť sa na iné vírusové ochorenia.

„Na rozdiel od bežných antivírusových liekov spočíva sila tohto nástroja v jeho flexibilite a adaptabilite, čo z neho robí vhodný liek proti množstvu patogénnych vírusov vrátane chrípky, eboly a pravdepodobne aj HIV,“ uviedol.