Neurologička: Ochorenie často spojené s covidom vyvoláva ochrnutie

Vediete postcovidové centrum v nemocnici v Nových Zámkoch. S akými najčastejšími ťažkosťami k vám chodia ľudia po prekonaní covidu?

Spektrum ťažkostí je veľmi pestré, aktuálne bolo popísaných už viac ako dvesto príznakov, ktoré zamestnávajú hlavne internistov, pneumológov, neurológov, psychiatrov, ale aj ďalších kolegov.

Za internistami a pneumológmi chodia ľudia, ktorí majú problém s dýchavicou a pocitom nedostatku vzduchu, objavujú sa rôzne výkyvy tlaku a pulzu, srdcové ťažkosti, arytmie.

U niektorých pacientov sa vyvíjajú tiež rôzne endokrinologické a kožné ťažkosti, ale aj ďalšie. V našom centre poskytujeme pacientom z nášho regiónu aj rehabilitácie po covide.

Z hľadiska neurológie, aký problém sa vyskytuje u pacientov s dlhým covidom najčastejšie?

Medzi dominujúce príznaky by som zaradila najmä únavu, ďalej sú to bolesti hlavy, bolesti pohybového aparátu, čiže chrbtice, kĺbov, periférnych nervov, veľmi časté sú tiež závraty, poruchy pamäti, takzvaná mozgová hmla.

Objavujú sa aj depresie a úzkosti, ktoré sú už ale skôr v starostlivosti psychológa či psychiatra. Z času na čas vidíme aj rozvoj vážnejšieho neurologického ochorenia, alebo zhoršenie už známeho ochorenia.

Zaberajú na tieto bolestivé stavy bežné analgetiká?

Je to individuálne. U niekoho lieky proti bolesti, či už analgetiká alebo nesteroidné antiflogistiká, zaberajú. Máme pacientov, ktorí tieto ťažkosti mali aj pred covidom, napríklad trpeli migrénami alebo bolesťami chrbtice a ich problémy sa zvýraznia. Preto im treba zintenzívniť liečbu.

Potom je tu druhá skupina pacientov, u ktorých sa objavia problémy prvýkrát. Preto sa každého snažíme diagnostikovať a liečiť individuálne. Napríklad pacienti, ktorí trpia únavovým syndrómom, netolerujú všetky druhy pohybu a rehabilitáci

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.