Test na dlhý covid môže byť o pár mesiacov realitou

Vedci zvýšili nádej na krvný test na dlhý covid po objavení charakteristických vzorcov protilátok u pacientov, ktorých príznaky pretrvávali mesiace, uvádza The Guardian.

Vedci z Imperial College v Londýne identifikovali takzvané autoprotilátky u pacientov s dlhým covidom, ktoré chýbali u ľudí, ktorí sa z vírusu rýchlo zotavili alebo u ktorých nebol pozitívny test na túto chorobu.

Na rozdiel od bežných protilátok, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám, autoprotilátky útočia na zdravé tkanivá omylom a spôsobujú trvalé škody a choroby.

Výskum profesora inumonológie Dannyho Altmanna zameraný na krvný test na  dlhý covid je vo veľmi ranom štádiu. "Som dosť optimistický, takže dúfam, že do šiestich mesiacov budeme mať jednoduchý krvný test, ktorý by ste mohli dostať od svojho praktického lekára," uviedol.

Altmann a jeho kolegovia odobrali vzorky krvi desiatkam pacientov s covidom a zdravých osôb, ktoré vírus nemali.

Populácie protilátok v krvi sa výrazne líšili medzi pacientmi s dlhým covidom a tými, ktorí sa rýchlo zotavili z vírusu alebo nemali pozitívny test.

Zatiaľ čo protilátky sú rozhodujúcou obrannou líniou proti infekcii a bránia koronavírusu v napadnutí ľudských buniek, imunitný systém niekedy zlyháva a produkuje autoprotilátky, ktoré omylom napadnú zdravé bunky.

V predchádzajúcej práci tím vedený Akiko Iwasakim z Yale University zistil, že niektorí pacienti s covidom majú protilátky, ktoré namiesto napadnutia koronavírusu napádajú ich orgány, tkanivá a imunitný systém.