Ťažšia reakcia na očkovanie neznamená lepšiu imunitu, hovoria odborníci

Horúčka, bolesť svalov, zimnica či nadmerná únava, ktorá donúti na pár dní zaľahnúť na lôžko. Niektorí ľudia majú po očkovaní proti covidu citeľnejšie vedľajšie príznaky.

Veľa z nich verí, že prudká reakcia organizmu znamená vytvorenie odolnejšej imunity proti vírusu. Podľa odborníkov to však nie je pravda.

Horšie to môžu mať hyperreaktori

„Vôbec to spolu nesúvisí. Sú ľudia, ktorí po očkovaní nemusia mať žiadnu reakciu, napriek tomu si vytvoria dostatočnú a silnú imunitnú odpoveď. Potom sú takí, ktorí majú búrlivú reakciu, ale pokojne môžu mať aj slabú reakciu imunity,“ povedal pre Lidovky.cz Roman Chlíbek, predseda Českej vakcinologickej spoločnosti.

„Búrlivejšiu reakciu môžu mať takzvaní hyperreaktori. V minulosti napríklad boli títo ľudia očkovaní proti kliešťovej encefalitíde alebo inej chorobe a mali bolesť ramena, únavu, slabosť,“ vysvetlil Chlíbek.

Sú však aj ľudia, ktorí mali výraznú reakciu na očkovanie proti chrípke a, naopak, žiadnu proti kliešťovej encefalitíde.

Imunitná odpoveď tela sa môže objaviť po prvej dávke, po druhej, po oboch alebo nemusí prísť žiadna. Aj predseda Českej lekárskej komory Milan Kubek potvrdzuje, že sila reakcie nesúvisí so silou získanej imunity.

Podľa virologičky Ruth Tachezy nie sú žiadne štúdie, ktoré by súvislosť medzi mierou ťažkostí po vakcíne a pevnejšou imunitou potvrdzovali.

Po prekonaní covidu je lepšie počkať

Väčšiu reakciu môžu mať ľudia, ktorí covid prekonali nedávno. „Objavili sa prípady, keď človek, ktorý bol očkovaný v prvých troch mesiacoch po prekonanom covide, mal výraznejšiu reakciu po vakcinácii,“ uviedol Chlíbek.

„Preto hovoríme, že je najlepšie začať s očkovaním o tri až šesť mesiacov po covide,“ dodal. „Pri symptomatickom priebehu sa odporúča minimum 14 dní, ale pokojne to môže byť aj mesiac alebo dva. U väčšiny ľudí s príznakmi nejaká imunitná zložka zareaguje a určitý čas funguje,“ vysvetlila Tachezy.

Podľa Kubka by mali byť viac chránení tí, ktorí sa nielen dali očkovať, ale tiež predtým covid prekonali. „U ľudí, ktorí ho mali symptomatický a boli očkovaní, je hladina protilátok vyššia ako u tých, ktorí boli len zaočkovaní,“ povedal.