Vakcína Johnson & Johnson v experimente produkovala menej protilátok proti delte

Štúdia uskutočnená vedcami z Newyorskej univerzity porovnávala odpovede protilátok proti variantu delta a pôvodnému kmeňu vírusu u ľudí, ktorí dostali vakcíny od Pfizeru, Moderny a Johnson & Johnson (J&J).

Bol to malý experiment, ktorý analyzoval protilátkové odpovede u desiatich príjemcov vakcíny Johnson & Johnson, u ôsmych príjemcov vakcíny Moderna a u deviatich príjemcov vakcíny Pfizer. Štúdia neprešla recenziou, verzia bola zverejnená na portáli bioRxiv.

Treba posilňovaciu dávku?

Štúdia dospela k záveru, že protilátková odpoveď proti delte u tých, ktorí dostali Johnson & Johnson, bola nižšia ako u tých, ktorí dostali Pfizer alebo Modernu.

Autori štúdie uviedli, že nižšia protilátková odpoveď vo vakcíne Johnson & Johnson by mohla mať za následok zníženú ochranu pred infekciou.

Niektorí odborníci tvrdia, že zistenia posilnili potrebu príjemcov injekcie spoločnosti Johnson & Johnson dostať druhú dávku, a to buď injekcie J&J, alebo jednej z vakcín, ktoré používajú technológiu mRNA, ako sú vakcíny Pfizer alebo Moderna.

„Odkaz, ktorý sme chceli dať, nebol, že ľudia by nemali dostať vakcínu J&J, ale dúfame, že v budúcnosti bude posilnená buď ďalšou dávkou J&J, alebo pomocou Pfizeru alebo Moderny,“ povedal pre The New York Times Nathaniel Landau virológ na lekárskej fakulte Grossmanovej univerzity v New Yorku, ktorý štúdiu viedol.

Vin Gupta, profesor na Washingtonskej univerzite, pre CNBC uviedol, že štúdia ukazuje, že „je ťažké uveriť, že jedna dávka J&J sa rovná dvom dávkam Pfizeru alebo dvom dávkam Moderny.“

Gupta uviedol, že očkovacia látka AstraZeneca, ktorá má podobnú formu ako vakcína Johnson & Johnson, preukázateľne zvyšuje ochranu v kombinácii s Pfizerom alebo Modernou. Podľa neho by sa to malo takto riešiť aj pri vakcíne J&J.

Michael Lin, profesor neurobiológie a bioinžinierstva na Stanfordskej univerzite, na Twitteri uviedol, že štúdia posilňuje jeho predchádzajúci názor, že by sa mali brať do úvahy posilňovacie dávky pre tých, ktorí dostali vakcínu Johnson & Johnson kvôli variantu delta.

Laboratórne údaje nestačia, hovoria iní

Iní odborníci uviedli, že je dôležité zohľadniť spôsob, akým ľudia očkovaní vakcínou Johnson & Johnson reagujú na vírus v skutočnom svete, nielen pri laboratórnych testoch.

Shira Doron, lekárka pre infekčné choroby a epidemiologička v Tufts Medical Center, pre WCVB povedala, že nevkladá toľko dôvery do štúdií, ktoré sú založené výlučne na laboratórnych údajoch.

„Nemáme klinické údaje, ktoré by naznačovali, že ľudia, ktorí dostávajú J&J, sú vystavení väčšiemu riziku ako ľudia, ktorí dostali mRNA vakcíny, najmä pokiaľ ide o to, čo sa počíta, čo je ťažké ochorenie, hospitalizácia a smrť.“ Dodala, že hladiny protilátok nepovedia celý príbeh, pokiaľ ide o účinnosť proti infekcii.

Philip Grant, odborník na infekčné choroby na Stanfordskej univerzite súhlasí: „Tento typ laboratórnej štúdie nie je to, čo hľadáme. Postupom času hľadáme čoraz viac údajov o vakcínach v reálnom svete.“

Peter Chin-Hong, odborník na infekčné choroby a profesor na Kalifornskej univerzite v San Franciscu, uviedol, že laboratórne štúdie sa nemusia nevyhnutne prejaviť v reálnom svete.

„V predchádzajúcich štúdiách sme videli, že nižšie hladiny protilátok sa nezhodujú s tým, ako ľudia bojujú s chorobami, takže nemôžete nevyhnutne extrapolovať laboratórne štúdie na to, čo sa deje v skutočnom živote,“  povedal Chin-Hong pre stanicu ABC10 so sídlom v San Diegu.

Andrew Pekosz, virológ a profesor na Fakulte verejného zdravia Johna Hopkinsa Bloomberga, uviedol, že je dôležité pozrieť sa do skutočného sveta a zistiť, aká je miera ochorenia u ľudí očkovaných vakcínou Johnson & Johnson.

Zatiaľ sú v reálnom svete znaky toho, že vakcína J&J chráni pred závažným covidom, uviedol Pekosz pre Bloomberg News.