Očkovanie chráni pred deltou z 50 až 60 percent, ukazuje štúdia

Ochrana pred nákazou mutácie delta a prekonaním bezpríznakovej infekcie je teraz po dokončenom očkovaní 49-percentná, uvádza štúdia. Dokončené očkovanie z 59 percent chráni pred symptomatickým priebehom choroby.

O niečo nižšia účinnosť

Štúdia však neuvádza účinnosť jednotlivých očkovacích látok proti nákaze variantu delta. Británia uznáva vakcíny schválené európskymi a americkými regulátormi, teda od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Jej závery naznačujú o niečo nižšiu účinnosť, než akú uviedol úrad verejného zdravia Public Health England (PHE).

Prvé dáta z májových štúdií reálnej účinnosti očkovania v Spojenom kráľovstve uvádzali, že dve dávky vakcíny Pfizer/BioNTech z 88 percent chránia pred symptomatickou nákazou variantu delta.

O mesiac neskôr škótski výskumníci údaj revidovali na 79 percent. Izraelské ministerstvo zdravotníctva nedávno s odvolaním na vlastné dáta informovalo, že ochrana nakazenia je teraz po očkovaní 39-percentná, proti vážnemu priebehu choroby 91-percentná a proti hospitalizácii 88-percentná.

Očkovaní mali nižšiu vírusovú záťaž

Autori štúdie REACT uviedli, že o niečo nižšia ochrana proti nakazeniu sa dala očakávať, pretože na rozdiel od PHE do svojej štúdie zahrnuli aj náhodne vybraných jedincov. Zistili však takmer o polovicu väčšiu účinnosť proti nakazeniu ako izraelskí odborníci.

Zo štúdie tiež vyplynulo, že ľudia s dokončeným očkovaním, u ktorých sa potvrdila mutácia delta, mali nižšiu vírusovú záťaž, teda množstvo vírusu v organizme infikovaného človeka, ktoré zvyčajne určuje, ako veľmi je dotyčný nákazlivý.

Aktuálne údaje sa opierajú o výsledky testov z obdobia od 24. júna do 12. júla od viac ako 98 233 dobrovoľníkov.

Okrem iného potvrdili, že mutácia delta sa v Británii šíri prevažne medzi mladými ľuďmi. Ľudia vo veku päť až 24 rokov tvoria päťdesiat percent všetkých potvrdených prípadov.