Z Afriky sa šíri najzmutovanejší variant covidu, môže odolávať protilátkam

Testy v niekoľkých krajinách vrátane európskych odhalili nový variant koronavírusu. Mutácia označovaná ako C.1.2 je zatiaľ najvzdialenejšia pôvodnému vírusu z čínskeho Wu-chanu. Vychádza to z údajov juhoafrického Národného inštitútu pre nákazlivé choroby a z Kwazulsko-natalskej platformy pre sekvenovanie a inovácie výskumu.

"Opisujeme novo objavenú líniu SARS-CoV-2 s niekoľkými mutáciami na (genetickej informácii o) S-proteíne, ktorá sa objavila v metropolitnej oblasti Južnej Afriky po prvej vlne epidémie. Teraz sa rozšírila na niekoľko miest v dvoch susedných provinciách. Ukazuje sa, že táto línia rýchlo expandovala a stáva sa dominantnou v troch provinciách v rovnakú chvíľu, kedy opäť rýchlo pribudlo nákaz," konštatovali vedci vo svojej správe.

​​Nová juhoafrická mutácia koronavírusu s označením C.1.2 bola prvýkrát odhalená v máji tohto roku. Od tej doby sa rozšírila do väčšiny provincií v krajine, prípady už sú však známe aj v Európe a Ázii.

Zašiel najďalej od povôdného vírusu

K 20. augustu bolo podľa portálu India TV News v otvorenej databáze GISAID (Global Initiative on Sharing Avian Influenza Data) uvedených 80 sekvenovaných vzoriek, ktoré zodpovedajú variantu C.1.2.

Tento koronavírusový variant sa vyvinul z variantu C.1., ktorý v Juhoafrickej republike dominoval vlani počas prvej vlny pandémie. Variant C.1.2. je od pôvodného variantu koronavírusu, ktorý prvýkrát detegovali vlani v Číne, vzdialený o 44 až 59 mutácií.

V porovnaní s doterajšou juhoafrickou mutáciou nový variant podstatne zmutoval. Je to zatiaľ najvzdialenejšia mutácia vírusu, ktorý bol pôvodne odhalený vo Wu-chane. Variant má najviac submutací zo všetkých, konkrétne 16. Ostatné známe varianty ich majú nanajvýš 14 až 15.

Podľa vedcov má navyše "táto vetva vírusu znepokojujúcu zostavu mutácií". Obsahuje totiž aj mutácie, ktoré sú spájané s vysokou infekčnosťou a odolnosťou voči protilátkam, avšak vedci zatiaľ nemajú dostatok údajov o tom, aby mohli určiť, ako je veľmi nákazlivý a odolný voči vakcinácii, uvádza agentúra Reuters.

Práve kvôli rýchlosti tvorby mutácií by mohol byť tento vírus nákazlivý aj pre ľudí, ktorí už covid prekonali. Variant C.1.2 je totiž podľa vedcov "spojený so zvýšenou prenosnosťou a zníženou citlivosťou neutralizácie". Pre ľudské telo teda bude pravdepodobne zložitejšie sa s týmto typom covidu vyrovnať.

Stále malý výskyt

Tento variant sa však zatiaľ nevyskytuje v takej miere, aby mohol byť klasifikovaný ako "variant záujmu" alebo "znepokojujúci variant", akými sú napríklad nákazlivejšie varianty delta (odhalený po prvý raz v Indii) a beta, ktorý sa objavil minulý rok v JAR.

Európa pritom stále bojuje s variantom covidu delta, ktorý spôsobuje stratu chuti a čuchu, kašeľ či horúčku. Viac ako polovica tých, ktorí sa napriek očkovaniu nakazili touto mutáciou, prežívala podľa britských vedcov "bežné" symptómy covidu-19.

Pred nákazou úplne nechráni ani očkovanie. Aj ľudia, ktorí majú dokončenú vakcinácii a nakazia sa deltou, môžu prenášať koronavírus ako tí bez vakcinácie. Informovala o tom britská vládna zdravotná agentúra Public Health England. Zároveň však zverejnila údaje, podľa ktorých z pacientov s deltou hospitalizovaných od 19. júla bolo 55,1 percenta neočkovaných.

Juhoafrická republika je jednou z krajín Afriky, ktoré pandémia koronavírusu zasiahla najviac. Celkovo tam od začiatku pandémie zaznamenali viac ako 2,7 milióna prípadov nákazy a približne 81.830 úmrtí. V JAR v súčasnosti rovnako ako v mnohých ďalších krajinách dominuje nákazlivejší variant delta, ktorý vytlačil pôvodný miestny variant beta.