Skrytý ničiteľ srdca či obličiek. Ako odhaliť vysoký tlak?

Máloktorému orgánu vďačíme za tak veľa a pritom zostáva natoľko skromný. Teda aspoň zdanlivo. Keďže vie, že bez neho sa zvyšok tela takpovediac nepohne, trpezlivo robí všetko pre to, aby každú sekundu čerpalo do celého organizmu životodarnú krv a cez ňu zabezpečovalo kolobeh kyslíka a živín.

Srdce nám neraz až do poslednej chvíle nedá jasne pocítiť, že s ním nie je niečo v poriadku. Že je preťažené a že mu dvíhame tlak. Doslova. Dôsledky však môžu byť zničujúce.

Hypertenzia, lebo najmä o nej bude dnes reč, neohrozuje len srdce, ale celý rad ďalších orgánov. Ako teda zvýšený krvný tlak včas odhaliť?

Dokedy máme eventuálny zvrat vo svojich rukách a kedy sa už bez pomoci nezaobídeme? A aké sú najnovšie objavy a poznatky v tejto oblasti?

Obličky aj zrak v ohrození

Čo to vlastne znamená, že máte vysoký krvný tlak? Možno mnohým prebehne v mysli číslo 120/80. Naše srdce sa poriadne „namaká“ – ak sme v pokoji, udrie približne 60- až 80-krát za minútu.

Na to, aby dostalo krv do všetkých častí tela, musí vyvinúť určitý tlak, aby ju vypumpovalo aj do najvzdialenejších oblastí.

Keď vám lekár zmeria tlak, povie vám dve čísla. To prvé označuje takzvaný systolický tlak – teda tlak v cievach v okamihu, keď do nich srdce vypudzuje krv.

Druhé, nižšie číslo označuje tlak diastolický – teda v pokojovej fáze medzi dvoma údermi srdca. A sme pri spomínaných „stodvadsať na osemdesiat“.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.